Тръмп винаги е бил фокусиран върху представянето на финансовите пазари и на американските борсови индекси.

Много е вероятно акциите на американските компании да достигнат нови рекордни нива още в първите седмици на новия му мандат. Това коментира в ефира на Дарик радио финансистът Николай Ваньов. 

"Крайните оценки и очаквания за управлението на Доналд Тръмп идват от начина, по който той води кампанията си. Още от времето на първия му мандат хората или много го харесват, или въобще не го харесват. Спечели едни избори по този начин, загуби едни избори по същия начин и сега спечели за втори път". 

Според него, Тръмп е "емоционален прагматик", което означава, че взима политически решения на бизнес принцип, но влага и много емоция в тях. 

"На целия свят е ясно, че САЩ ще поемат по пътя на по-прагматичната политика и може би точно това обяснява сключеното примирие между Израел и Хамас броени дни преди встъпването в длъжност на новия американски президент. В бъдеще ще видим и още подобни неща". 

Какво означава Тръмп 2.0 за икономиката? 

Според финансиста:

"Тръмп спечели, защото говореше за икономиката повече. Адмнинистрацията на Джо Байдън и Камала Харис успя да преведе страната през високата инфлация, ефектите от войната в Украйна и световната енергийна криза. Икономиката на САЩ е най-силно представящата се през последните години, но Тръмп успя да накара избирателите да повярват, че тя е пред катастрофа."

За Европа големият въпрос е дали Тръмп ще изпълни заканата си да повиши митническите тарифи.

Според Николай Ваньов, Старият континент не може да си позволи да влезе в остър икономически или търговски конфликт с САЩ, на фона на продължаващия конфликт в Украйна и обтегнатите отношения с Китай. 

"Европа няма други съюзници, а и вече е силно енергийно зависима от Съединените щати. Видяхме какво се случи и в Германия покрай серията от "зелени" политики, която беше проведена". 

Приключва ли "зеленият" преход?

Доналд Тръмп отдавна споделя своето негативно отношение към политиките, насочени към борбата с климатичните промени и много хора са склонни да смятат, че с второто му влизане в Белия дом т. нар. "зелен преход", поне в САЩ, на практика ще приключи. 

Според Ваньов обаче е трудно да се каже точно какво означава това, при положение че Илон Мъск е неформален съветник на кабинета, а той е един от големите бенефициенти на екологичните политики на Байдън, свързани със Закона за намаляване на инфлацията. 

"Едва ли ще видим чак толкова остър завой, при който САЩ от утре ще се завърнат към въглищната енергетика или ще започнат да карат отново автомобили с огромни 12-цилиндрови двигатели. Всъщност, независимо от говоренето на Байдън и Харис, още след началото на войната в Украйна те предприеха мащабно увеличаване на добивите на петрол и превърнаха САЩ в най-големия петролен износител. Така че, поне в тази посока, Тръмп няма да има нужда от големи промени". 

Как ще реагират финансовите пазари? 

По време на първия си мандат Доналд Тръмп демонстрира своята "фиксация" към финансовите пазари и идеята, че лихвите трябва да са ниски, за да има достатъчно свободен достъп до капитал за бизнеса. 

Той дори си позволи да оказва безпрецедентен директен натиск върху управителя на Федералния резерв Джеръм Пауъл. В момента намеренията на Фед са за намаляване на лихвения процент през 2025 г., но с по-бавни темпове, отколкото се очакваше миналата година. 

"Дали обаче Тръмп ще е различен във втория си мандат или едно от първите неща, които ще направи, е да вдигне телефона си и да започне отново да казва на Пауъл какво да прави? До някаква степен управителят на Фед може да устои на този натиск, но мандатът му изтича. Но фокусът на новия американски президент върху капиталовите пазари е предпоставка за нови понижения на лихвените проценти". 

По думите на Ваньов, от това ще зависи и политиката на Европейската централна банка, която през последните години почти винаги съобразява действията си с тези на Фед.