
Активисти настояват законодателите на ЕС да се намесят в нарастващия спор дали нискотарифните авиокомпании трябва да имат право да таксуват пътниците за пренасяне на ръчен багаж в самолета. Миналата седмица европейски потребителски организации призоваха Брюксел да разследва ценовата политика на седем авиокомпании, сред които Ryanair, easyJet и Wizz Air.
Авиокомпаниите „експлоатират потребителите“, заяви Агустин Рейна, генерален директор на BEUC – обединение на 44 потребителски организации – и „пренебрегват решението на най-висшия съд на ЕС, според което таксуването за разумно голям ръчен багаж е незаконно“.
„Всички сме изпитвали страха багажът ни да не се побере в измервателната рамка на авиокомпанията и да ни начислят допълнителна такса“, добави той.
Докато в миналото пътниците се притесняваха за теглото на куфарите си за багажното отделение, сега ограниченията за ръчен багаж причиняват тревога още на опашката за проверка на летището.
През последните години стана обичайна практика да се начисляват такси за пренасяне на какъвто и да е багаж, по-голям от най-малките чанти, като цените варират според авиокомпанията.
Пътниците на Ryanair например могат да носят малка чанта, която се побира под седалката, безплатно. Но ако при проверка на гейта се установи, че е по-голяма, таксата е 72 евро. По-голяма ръчна чанта може да се добави към резервацията срещу 7 евро до 43 евро в зависимост от маршрута, но ако се сметне за твърде голяма, таксата за поставянето ѝ в багажното отделение е 90 евро.

Глобите в Испания
Испания се превърна в бойно поле по тази тема. Миналата година Министерството на потребителските права наложи глоби от общо 179 млн. евро на пет нискотарифни авиокомпании, включително Ryanair, заради такси за ръчен багаж и избор на място. Този месец испански съдия нареди на Ryanair да върне 147 евро на пътник за такси за ръчен багаж, натрупани при пет полета, включително двупосочен до Обединеното кралство.
Съдия Ракел Мартинес Марко заяви, че „ръчният багаж е съществен елемент от пътуването на пътника“ и следователно „не може да бъде обект на допълнително заплащане“. Делото беше подкрепено от испанската потребителска организация FACUA, която нарича надценките „незаконна такса“ още от 2018 г.
Кентън Джарвис, главен изпълнителен директор на easyJet, заяви, че пътниците са доволни да плащат за това, което искат. Той добави, че една трета от клиентите им „не избират допълнителни услуги и са доволни само с безплатната по-малка ръчна чанта“.
Да се очаква от тях да поемат разходите за тези, които искат по-голям ръчен багаж, „не е много потребителски ориентирано“, добави той.
Джарвис обясни още, че безплатният ръчен багаж по-рано е бил „голям логистичен проблем“ за easyJet, тъй като не всички чанти са се побирали в горните отделения, водейки до закъснения и неудобства, когато чантите е трябвало да се сложат в багажното.
„Затова е най-справедливо пътникът да плати за това, което иска“, каза той.
Главният изпълнителен директор на Ryanair, Майкъл О’Лиъри, заяви, че политиката на компанията няма да бъде променяна:
Испанците имат един луд министър, който е решил, че щом генерал Франко е приел някакъв закон 30 години преди Испания да влезе в ЕС, пътниците могат да носят колкото си искат багаж. Това е явно нарушение на европейските регулации. Европейската комисия вече е казала на Испания, че това е незаконно.
О’Лиъри допълни, че всякаква намеса би нарушила регламент, който гарантира на авиокомпаниите свободата да определят цени и политики без политическа намеса.
„В краткосрочен план няколко потребителски агенции в Испания вземат решения на местно съдебно ниво и ги рекламират шумно“, каза той. „Но нищо няма да се промени. Няма да променим политиката си. Решенията ще бъдат обжалвани в европейските съдилища. На практика няма голямо търсене от пътниците.“
Рейна заяви, че с оглед на текущия преглед на законодателството на ЕС за правата на авиопасажерите, има възможност ясно да се дефинира какви услуги трябва да са включени в базовата цена на билета.
„Нашите данни показват, че потребителите очакват да могат да вземат малък личен предмет и ръчен багаж, когато купуват стандартен билет“, каза той.

„Законодателите също така трябва да дефинират какво означава "разумен размер и тегло" на ръчния багаж, за да се избегнат изненади на летището и да се намалят споровете, които струват време и пари както на потребителите, така и на авиокомпаниите.“
Кевин Бодли, консултант в адвокатска кантора Steele Raymond и специалист по авиационно право, заяви, че испанското решение „е дало ясен сигнал срещу скритите такси на авиокомпаниите“. Макар че нито испанското съдебно решение, нито бъдещите закони на ЕС са задължителни за Обединеното кралство, те биха могли „да повлияят на правни прецеденти и дискусии за потребителски права“ в страната.
„Крайният резултат подсказва, че се оформя по-високо ниво на защита за пътниците за сметка на авиокомпаниите“, каза Бодли. „Но това може да бъде компенсирано от необходимостта авиокомпаниите да увеличат общите цени на билетите, което в крайна сметка ще се отрази отново на пътниците.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Българската EnduroSat набра €43 млн. финансиране
преди 7 часаПечалбите от соларните електроцентрали в Европа паднаха до историческо дъно
преди 8 часаБроят на работниците от трети страни у нас до края на 2025 г. ще надхвърли 50 000?
преди 9 часа55-годишен шерп изкачи Еверест за рекорден 31-ви път
преди 9 часаЗащо ултрабогатите местят златото си в Сингапур?
преди 9 часаКакво ще се случи с 114 милиарда монети от 1 цент, когато САЩ спрат да ги произвеждат?
преди 10 часаПрочети още
Тръмп отложи митата за ЕС
darik.bgМлади лекари и сестри излизат на протест
darik.bgИ днес остава студено и дъждовно
darik.bgЧакането свърши: Ламин Ямал подписа новия си договор с Барселона
dsport.bgКоментарно студио: плейофите приключиха, следват баражите (ВИДЕО)
dsport.bgXIXO и Floewater – генералните партньори, които правят 1 юни още по-свеж и вълнуващ
9meseca.bg