За много пътуващи спането в седнало положение е огромно предизвикателство, което прави полетите на дълги разстояния в икономична класа изтощително изживяване.

Пътниците често полагат големи усилия, за да дремнат по време на полет, независимо дали си купуват скъпи възглавници за врата или хамаци за крака.

През повечето време тези усилия - колкото и безполезни да са - са напълно безвредни. Един така наречен летящ трик, обиколил TikTok и Instagram през последните месеци, обаче разтревожи експертите.

Във видеоклиповете, натрупали милиони гледания през последната над една година, пътешественици придърпват коленете към гърдите си и поставят краката си на ръба на седалките.

След това закрепват предпазните колани около глезените си, за да предотвратят изплъзване на краката от седалката, което им позволява да отпуснат глави на коленете си.

@lennybennyyy

No really this life hack is sooo brilliant. For years i have been trying to sit on the plane with my legs up and i move around so much i can never get comfortable but this was my saving grace. Ive been travelling for over 20 hours today and i really dont know if i couldve made it without this viral travel hack. Dm credit if you know cause i honestly have no clue where i saw it ????

♬ Ed bassmaster - Plantdaddy55

Не е изненадващо, че кабинният екипаж не е фен на този трик. Сара Нелсън, президент на асоциация на стюардеси, която представлява 55 000 професионалисти в сферата, работещи за 20 авиокомпании, не пести думи за CNN Travel.

„Това е изключително опасно. Предпазният колан е проектиран да стои ниско и стегнато в скута ви. Това е най-добрата защита в случай на турбуленция, аварийно кацане или злополука. И не е само за вашата безопасност - ако сте неправилно закопчани, вероятно ще нараните някой друг в случай на турбуленция“.

Тя посочва, че трикът може да ви създаде и проблеми със закона.

„Това е нарушение на федералните разпоредби и инструкциите на екипажа. Умишленият отказ да се съобразите с тях ще ви донесе глоба до $35 000.“

Реакцията в социалните медии на видеоклипове с пътници, демонстриращи трика с предпазния колан, е смесена. Някои казват, че ще го изпробват при следващия си полет, докато други твърдят, че не са достатъчно гъвкави или са твърде високи, за да се опитат да го направят.

Трети се обявяват в защита на практикуващите го, посочвайки, че авиокомпаниите са тласнали пътниците към крайни мерки, правейки местата в икономична класа твърде малки и неудобни.

Много критици също се включиха в дискусията, предупреждавайки за нараняванията, които могат да възникнат по време на силна турбуленция. Мнозина също така предполагат, че закопчаването на предпазния колан около глезените ще увеличи риска от образуване на кръвни съсиреци.

Рискът от кръвни съсиреци

Според д-р Нейтън Конъл, доцент по медицина в Харвардското медицинско училище в Бостън, е трудно да се каже дали трикът би довел до кръвни съсиреци. Той обаче съветва:

„Бих внимавал с всичко, което ограничава кръвния поток, защото това може да доведе до повишен риск от съсиреци. Ако нечии крака са увити в предпазния колан по този начин при турбуленция или извънредна ситуация, това може да доведе до нараняване, което също може да причини съсиреци.“

Експертът на Американското дружество по хематология отбелязва, че не са провеждани сериозни проучвания, оценяващи факторите, които водят до свързания с пътуването венозен тромбоемболизъм (кръвен съсирек), като дълбока венозна тромбоза или белодробна емболия.

„Данните, с които разполагаме, предполагат, че продължителност на полета над четири часа вероятно води до известно повишаване на риска от съсиреци, но е по-вероятно полетите над осем часа да са реалният риск в повечето случаи“.

Неговият съвет е да сте добре хидратирани, да носите широки и удобни дрехи, които не ограничават движението или притока на кръв и ако е възможно, да се раздвижвате по време на полета. Това включва и да държите глезените си далеч от предпазния колан.