Проблемите със свръхтуризма в Япония причиняват главоболия на местните жители, но има една група, която изглежда се облагодетелства от притока на хора – елените. По-конкретно елените, които живеят в град Нара - древната столица, дом на редица исторически обекти, които са част от историческото наследство на ЮНЕСКО.

Нара и нейните елени са толкова тясно свързани, че светлокафявите животни присъстват в туристическите реклами на града, на автобуси, билети за влакове и редица други места. Магазините са пълни със сувенири на тема елени като плюшени животни и ленти за глава с еленови рога.

Градът наскоро проведе преброяване на елените, установявайки, че в парка Нара има 313 мъжки, 798 женски и 214 малки. Техният брой представлява увеличение с 92 в сравнение с миналата година, когато са били общо 1 325.

Какво общо обаче има това с туризма?

Въпреки че Нара е дом на атракции като храма Тодайджи, една от най-големите дървени структури в света, повечето туристи идват, за да видят елените, които се известни с това, че се покланят учтиво, когато получат специално оризово лакомство, което се продава на много места в Нара и е безопасно за тях.

“Постоянното увеличение в броя на оризовите крекери, които консумират елените, е довело до по-активно възпроизвеждане при тях. Има също така повече туристи, които посещават парка, а елените се сдобиват с крекери по-лесно”q казва пред CNN Нобуюки Ямазаки от Фондацията за опазване на елените в Нара.

Въпреки това, не всички взаимодействия между човек и елен са положителни. Някои елени вече са твърде свикнали да има хора наоколо и са прекалено нетърпеливи да измъкнат крекер от ръката на турист.

“С увеличаването на броя на елените и хората, се увеличава и проблемите”q допълва Ямазаки. “В последните години сме свидетели на ръст в броя на инцидентите, като има случаи, в които хора са бутани или хапани от елени.”

Проучване на Женския университет в Нара установява, че по-малко елени са се покланяли по време на пандемията, когато страната бе затворена за международни туристи. Покланянето при елените е уникално за Нара и не е установени при други видове елени.

“Преди много време елените в столицата Нара се страхували от хората и може би са започнали да се покланят в резултат на стреса. Впоследствие обаче градът постепенно се превръща св място за разглеждане на забележителности, а елените се научават да се покланят на хората, за да получават оризови крекери”, казва професор Йоичи Юса, която оглавява проучването.

Официалната статистика показва, че Нара е била посетена от 9.3 милиона души през 2022 г.

Япония трябва да се справя със значителен приток на туристи след отварянето си след пандемията. През месеците март, април и май тази година страната е била посетена от по над 3 милиона чуждестранни туристи, което е нов рекорд за броя на туристите.

След наложени сходни мерки в Европа, някои дестинации в Япония започнаха да таксуват туристите.

От 1 юли е в сила ограничения за посещение на планината Фуджи от 4 000 души на ден. Посетителите пък трябва да платят по 2 000 йени (12.40 долара) на човек. Популярният храм Ицукушима край Хирошима, който бе посетен от американския президент Джо Байдън през 2023 г., наскоро въведе входна такса за първи път в хилядолетната си история.