България прави необходимия напредък към приемане на еврото. Това е становището на институциите на ЕС, базирано на наличната информация.
То ще даде възможност на България в кратки срокове да подаде искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади, стана ясно на срещата на министъра на финансите Теменужка Петкова с председателите на Еврогрупата и ЕЦБ Паскал Донахю и Кристин Лагард, както и с еврокомисаря Валдис Домбровскис.
Министър Петкова декларира решимостта на правителството да продължи усилията за членство в еврозоната. Всички участници в ЕС приветстваха сформирането на ново правителство и силния му ангажимент за приемане на еврото.
Банкери: Членството на България в еврозоната ще повиши доверието на инвеститорите
Членството на България в еврозоната ще повиши доверието на инвеститорите, смятат банкери.
Около това мнение се обединиха бившият вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) Лиляна Павлова и заместник главният изпълнителен директор с ресор "Корпоративно банкиране и капиталови пазари" на Пощенска банка Асен Ягодин по време на Софийския икономически форум V, организиран от Делфийския икономически форум.
Лиляна Павлова смята, че ползите от влизането на България в еврозоната ще са не само за страната, но и за целия регион. Според нея, приемането на еврото е не само важа тема, но е и въпрос на стратегическо решение, което ще повлияе за десетилетния в положителна посока пътя, по който България пое с присъединяването си към Европейския съюз.
Павлова призна, че е оптимист и смята, че страната ни ще е готова за приемането в еврозоната от 1 януари 2026 г. Тя акцентира върху това, че изпълнението на финансовите и икономически технически критерии е важно и надеждата е, че скоро дори 0.01 на сто ценова стабилност, които в момента не ни достигат за членство, ще бъдат покрити.
Според нея, когато става дума за членство в еврозоната, се говори и за споделяне на просперитет, за придвижване в посока на фискална стабилност, за доверие на инвеститорите, за стабилна банкова система.
Това ще допринесе и за имиджа на региона като добро място за растеж и икономическо развитие, това е и политиката, която гарантира, че в рамките на този процес няма губещи страни, каза Павлова.
По думите й са нужни реформи, поддържане към фискална дисциплина и огромна по мащаб информационна кампания на правителството съвместно с частния сектор и неправителствените организации, за да се справи с дезинформацията и фалшивите новини по отношение на смяната на лева с еврото. Вече сме член на Шенген и сега е правилният момент да обединим усилията си, за да не пропуснем момента, призова тя.
Лиляна Павлова обърна внимание на това, че е важно да се анализират и предизвикателствата, за да не бъдат изложени на риск някои елементи и като пример посочи нуждата от стратегическо балансирано бюджетиране и фискална дисциплина, защото спазването на критериите от Маастрихт не е нещо моментно.
Липсва ни ясна програма за реформа, трябва ни модернизация на администрацията, дигитализация и това е друго важно нещо в контекстна на приемането на еврото. Малките и средни предприятия ще имат нужна от програми и от обучение в процеса на подготовката за смяната на лева и еврото, каза тя.
Асен Ягодин акцентира върху това, че нашата банкова система е готова за приемането на еврото и от отдавна. По думите му това, че курсът на лева е свързан с еврото към момента, означава на практика, че България е приела еврото, но в същото време не се възползва от всичките предимства от общата европейска валута.
Като конкретни ползи от смяната на лева с еврото той отбеляза отпадането на таксите за превалутирането и валутните преводи.
Приемането на еврото и присъединяването към най-богатите страни от ЕС ще бъде даден знак на инвеститорите, че могат да инвестират повече и по-уверено в България, ще даде знак и на българските компании и банки и ние ще имаме по-изгодни цени, когато получаваме финансиране от европейските пазари, каза Ягодин.
Н.Пр. Посланик на Германия в България Ирене Мария Планк изтъкна, че ако България изпълнява критериите за конвергенция, тя трябва да се присъедини към еврозоната. По думите й, когато това стане, износът на България също ще се увеличи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Гръцките банки намаляват таксите
преди 48 минКолко печелят шефовете в Европа?
преди 52 минЗащо Европа иска, но не може да увеличи вноса на газ от САЩ?
преди 1 часТопящият се лед на Гренландия разчиства пътя за златна треска за минерали
преди 1 часПродажбите на шампанско падат. Хората не искат да празнуват
преди 1 часЗащо много от световните лидери отсъстват от форума в Давос?
преди 2 часаПрочети още
Думите на 2024-та: „Шенген“, „дубайски шоколад“ и „санитарен кордон“
darik.bg“Новините, обяснени”: Какво ще се случи след като Тръмп поеме властта?
darik.bgИзраел освободи 90 палестински затворници в първия ден от примирието (СНИМКИ)
darik.bgОфициално: Левски прати Йовов в Ботев Враца
dsport.bgНов голаджия се присъедини към лагера на Ботев Пловдив
dsport.bg1679 бебета се раждат през 2024 г. в УМБАЛ Токуда
9meseca.bg