Европейските икономики са изправени преди редица предизвикателства напоследък, включително по-ниската бизнес активност и поевтиняването на еврото, което достигна най-ниската си стойност спрямо щатския долар от 2022 г. Нови проблеми пред региона се очертават и след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, тъй като той заплашва с въвеждането на допълнителни мита както европейските, така и други икономики. 

Кои обаче са най-бързоразвиващите се икономики на Стария континент? Отговорът на този въпрос ни дава последния доклад на Международния валутен фонд (МВФ). 

Малта оглавява класацията с ръст на своя БВП от 5% през 2024 г. спрямо 7.5 на сто за 2023 г. Страната е фокусирана върху туризма и финансовите услуги, но следва да се има предвид, че изнася електроника и лекарства, а Германия е водещ търговски партньор с 13% от износа й. 

Очакваният ръст на БВП на Сърбия и Беларус за настоящата година е от 3.9 и 3.6 на сто, докато за Русия и Хърватия той възлиза на 3.6 и 3.4 на сто. 

Конкретно в Сърбия повишението идва най-вече от търговията, туризма и строителството. 

През 2024 г. добре се развива и икономиката на Кипър, при която се очаква ръст на БВП от 3.3 на сто, докато при Украйна, Турция и Полша прогнозата е за повишение от точно 3%. 

Малко под тази граница е Испания с ръст на своя брутен вътрешен продукт от 2.9 на сто.

Икономиките на други четири държави, сред които и България, се очаква да нараснат с над 2%. Страната ни дели 12-а позиция в подреждането с очакван ръст на БВП от 2.3 на сто, заедно с Гърция. 

През е Литва с 2.4 на сто, а след нас – Словакия с 2.2 на сто. 

Прогнозата на БНБ

Растежът на реалния БВП се очаква постепенно да се ускори до 2.7% през 2025 г. и 3.4% през 2026 г., като тази динамика ще се определя главно от заложения профил на инвестициите общо в икономиката и от прогнозираното по-съществено ускоряване на растежа на износа на стоки и услуги през 2026 г., прогнозираха наскоро от централната банка. 

Същевременно, частното потребление ще продължи да има най-голям принос за нарастването на реалния БВП през 2025 г. и 2026 г.