
Компаниите за електромобили в Китай посрещнаха Годината на змията с множество стимули за потребителите, след като големи автопроизводители отчетоха спад в доставките в началото на годината.
По-слабото представяне на индикаторите за потреблението в страната породиха опасения, че автопроизводителите може и да не успеят да продадат натрупаните стокови запаси, казва пред CNBC Лиз Лий, асоцииран директор в Counterpoint Research.
“Затова около началото на китайската Нова година те стартираха агресивни промоции. Да видим обаче колко време ще продължи това.”
Лунната нова година продължи от 28 януари до 4 февруари в континентален Китай тази година, с което беше сложено началото на Годината на змията.
През януари Пекин обяви, че вече е отпуснал 81 млрд. юана (11.12 млрд. долара) в подкрепа на потреблението на електромобили, смартфони и домашни електроуреди по време на продължителния празничен период.
В сряда, когато беше първият официален работен ден след празниците, Tesla обяви застрахователна субсидия от 8 000 юана и петгодишен безлихвен план за финансиране за най-евтиния си автомобил Model 3.
Това намалява общата цена на базовата му вeрсия с близо 1 100 долара за клиенти, които този месец платят първоначална вноска от 34%, равняваща се на около 11 000 долара и се възползват от безлихвеното финансиране.
На клиентите, които платят по-малка първоначална вноска, ще бъде начислявана лихва върху отпуснатото финансиране.
През януари Tesla обяви същия петгодишен безлихвен лизинг за новия си модел Model Y за Китай, доставките на който се очаква да започнат през март.
Щатският автопроизводител обяви, че продажбите на компанията в Китай са поставили нов рекорд през миналата година, но предупреди за конкурентен натиск.
През миналата седмица китайският стартъп Xpeng премахна напълно първоначалната вноска, като в същото време предлага петгодишен безлихвен лизинг за четири модела.
Той се похвали в социалните медии, че е единственият автопроизводител, който не изисква начална вноска и отпуска безлихвено финансиране. През декември Xpeng вече беше премахнала първоначалната вноска за SUV модела G6.

На 1 февруари Nio обяви петгодишен безлихвен лизинг през месеца, след като общите продажби на автомобили на компанията паднаха до 13 863 през януари, в сравнение с 31 138 в предходния месец.
Тази нова промоция надгражда предложения през януари от компанията тригодишен безлихвен лизинг. През ноември конкурентната Li Auto също предложи на потребителите тригодишен лизинг без оскъпяване.
Най-новите стимули са значителни и са “начини за намаляване на цените без да се намаляват цените,” казва Стивън Дайър, партньор и управляващ директор в за Китай в консултантската компания AlixPartners.
На фона на известения сезонен натиск, няколко големи китайски производители на електромобили отчитат рязък спад в продажбите през януари, в сравнение с декември.
Дори и най-големият играч BYD отбеляза понижение в продажбите на пътнически леки автомобили до 296 446 през януари, в сравнение с 509 440 през декември. Анализаторите, като цяло, прогнозират по-бавен ръст за индустрията след бързото разрастване в последните няколко години.
Да предизвикаш чуждите марки
Забавянето засилва конкуренцията на най-големия пазар на автомобили в света, на който местни играчи намалиха цените, а традиционни чуждестранни марки изпитват затруднения с приспособяването към бързата промяна в посока екологични автомобили.
Категорията, която включва електрически и хибридни автомобили, вече допринася с повече от 50% от новите леки автомобили, продавани в Китай.
Делът на тези превозни средства от пазара вероятно ще продължи да расте — от около 50% тази година до 86% до 2035 г., според прогнозите на Counterpoint.
Лий очаква повече международни марки скоро да пуснат свои промоции за китайските купувачи. Според него обаче, тези промоционални оферти ще продължат само месец или два и тези, които, в крайна сметка, ще оцелеят, ще са местните марки.
Двадесет марки електромобили или хибриди са преустановили дейност в Китай през миналата, докато 13 нови са стъпили на пазара, което представлява нетен отлив от седем марки, казва Дайър, отбелязвайки, че повечето от фалиралите и повечето от новите марки са с китайски произход.
Той очаква, че “щатски автопроизводители вероятно са следващите, които трябва да се притесняват.”
Предизвикателството не е само в Китай. Ford Motor е заработила 600 млн. долара в страната през 2024 г., а през миналата седмица компанията обяви, че регионалният ѝ ръководител ще оглави и международните пазари.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Рудолф Дизел - изобретателя на дизеловия двигател
18.03.2025Втори шанс за превзетия от туристи райски остров в Малта
18.03.2025Стартъп създава глобална технологична платформа за рециклирана дървесина
18.03.2025Банкнотите в обращение у нас отново под 30 млрд. лв.
18.03.2025Revolut vs. Paysera vs. Wise - как да изберем платежна сметка?
18.03.2025Alphabet води преговори за придобиването на Wiz срещу над $30 млрд.
18.03.2025Прочети още
Блокираните в космоса астронавти на НАСА поеха към Земята
darik.bgРазпръсна ли Вучич протестиращи със звуково оръжие? (ВИДЕО)
darik.bgОсем пострадали при инцидента в РСМ са в болници у нас
darik.bgАтанас Фурнаджиев: Проблемът не е в това колко чужденци играят, проблемът е в това да играят българи
dsport.bgАтанас Фурнаджиев: Аз лично съм „за“ намаляване на отборите в Първа лига
dsport.bgБезплатни лекарства за децата поискаха организации
9meseca.bg