
Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута „BBB“ с положителна перспектива.
Рейтингът на България е подкрепен от силната външна и фискална позиция на страната, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране в режима на паричен съвет, отбелязват от агенцията.
Ниската производителност на труда и неблагоприятната демография обаче имат възпиращ ефект върху потенциалния растеж и стабилността на държавните финанси в дългосрочен план, се посочва в становището, цитирано от Министерството на финансите.
Положителната перспектива отразява изгледите на страната за членство в еврозоната, което би довело до по-нататъшни подобрения на показателите за външната позиция на страната. Fitch Ratings счита, че има широк политически ангажимент на национално и европейско ниво за приемане на еврото.
България отговаря на всички номинални конвергентни критерии за приемане на еврото, с изключване на ценовата стабилност. Инфлацията в България продължава да се понижава, намалявайки разликата между средногодишната инфлация в страната и тази на трите най-добри представящи се държави-членки на ЕС.
Инфлацията според хармонизирания индекс на потребителските цени беше 1.5% през септември 2024 г., а базисната инфлация беше 2.3%, което означава широко облекчаване на ценовия натиск. Fitch очаква средногодишната инфлация да бъде 3% през 2024 г., 3,5% през 2025 г. и 3,1% през 2026 г.

Fitch очаква ръст на БВП от 2% през 2024 г. в сравнение с 1.8% през 2023 г., подкрепен от стабилно частно потребление и устойчива инвестиционна активност, въпреки повишената политическа несигурност и закъсненията в изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост. Рейтинговата агенция очаква ръст на БВП до 2.5% през 2025 г. и 2.7% през 2026 г.
Fitch прогнозира, че дефицитът на сектор „Държавно управление“ ще се увеличи до 2.8% от БВП през 2024 г. от 1.9% за 2023 г., отразявайки по-високите разходи за компенсации и социални разходи.
Факторите, които биха могли да доведат до положителни действия по рейтинга, са допълнителен напредък към присъединяването към еврозоната, като потвърждение, че България е изпълнила критериите за членство и по-голяма сигурност относно вероятния момент за приемане на еврото и подобряване на потенциала за растеж, чрез прилагане на структурни и управленски реформи за подобряване на бизнес средата, в допълнение към по-ефективно използване на фондовете на ЕС.
Негативните фактори биха могли да бъдат неприсъединяване към еврозоната поради неизпълнение на критериите за конвергенция и по-слаби перспективи за икономически растеж, посочват още от Fitch.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Животът на тенисистите извън Топ 100 далеч не е толкова бляскав
- Amundi: Повишената несигурност ще влияе върху икономическите и пазарните перспективи в следващите 12 м.
- Kога е правилното време да говорим с децата си за финансите на семейството? (ВИДЕО)
- Геополитика и икономика: Kак политическите решения в големите държави влияят на парите ви (ВИДЕО)
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Kaufland България с нов финансов директор
01.07.2025Анастас Матеев от Belayer за първия закон за крипто у нас: Индустрията търси регулация, а не бяга от нея
01.07.2025Окончателно: По-скъпо парно с 4.54%, токът се вдига с 2.58%
01.07.2025Стотици обекти по Черноморието наблюдава НАП
01.07.2025Британската монархия ще получи около $118 млн. държавно финансиране
01.07.2025Депозитите у нас чупят рекорд сред рекорд
01.07.2025Прочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgГОЛсало Гарсия прати Реал Мадрид на четвъртфинал в САЩ (ВИДЕО)
dsport.bgЛудогорец дава 2 милиона евро за нападател?
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg