През периода Креда акули с необичайни зъби бродели из моретата и океаните. Големи и закръглени, те не им служели за разкъсване, а за смачкване на плячката.
Открит през 18 век, не е ясно как точно е изглеждал този древен хищник, тъй като за него учените могат да съдят само от изолирани находки на зъби.
Сега останки, намерени във варовикови кариери в североизточната част на Мексико, най-накрая дават на изследователите по-ясна представа за външния вид на акулата - включително вкаменелост, която показва почти всички скелетни елементи и очертава меките тъкани на екземпляра.
Находката също така разкрива къде родът, известен като Ptychodus, се намира в еволюционното дърво на акулите и други неизвестни досега черти на тази „дългогодишна енигма“, според проучване, публикувано в списание Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.
„Намирането на скелетните останки в Мексико ни позволява да преразгледаме нашите предишни хипотези и да видим какво е правилно и къде сгрешихме“, казва съавторът на проучването д-р Едуардо Вилалобос Сегура, асистент в катедрата по палеонтология в University of Vienna.
Откритието също така дава представа за еволюционната история на акулите, плуващи в океаните на планетата днес, казват експерти.
Древен роднина на голямата бяла акула
Повечето видове Ptychodus са живели преди между 100 и 80 милиона години, или в късния период Креда. Отлаганията, в които са открити вкаменелостите в Нуево Леон, датират от преди приблизително 93.9 до 91.85 милиона години, казва Вилалобос Сегура.
Тъй като скелетите на акулите са направени от хрущял, те не се вкаменяват, като обикновено археолозите откриват само зъби и малко скелетни останки. Но доказателствата сочат, че вкаменелостите от Нуево Леон са се озовали в зона с недостиг на кислород, което е довело до запазването им.
В проучването изследователите анализират шест вкаменелости, открити на мястото, включително пълния екземпляр. Три други вкаменелости са почти цели, а две са непълни.
С тези останки авторите на изследването установяват, че Ptychodus принадлежи към разред акули, известни като Lamniformes, или скумриести акули - същата група, към която принадлежат изчезналият Otodus megalodon и съвременната бяла акула. Lamniformes също така включва съвременните видове мегауста, пясъчна, гоблин и гигантска акула, наред с други.
„Днешните акули са само минимална част от удивителното биоразнообразие, съществувало през цялата еволюционна история, обхващаща почти 400 милиона години“, казва съавторът на изследването д-р Мануел Амадори от катедрата по палеонтология в University of Vienna.
„Изучаването на техните вкаменелости е от решаващо значение за пълното разбиране на еволюционните феномени, свързани с настоящите групи акули“.
Съществуването на скумриести акули със смазващи зъби досега не беше известно, според Амадори.
„Има още много за откриване, но можем да кажем, че сме направили още една важна крачка напред в разбирането на сложната еволюционна история на скумриестите акули“.
Според очертанията на тялото, които разкриват формата на акулата и местоположението на перките й, праисторическата риба не е била просто дънен обитател, както се смяташе преди, а бързо плуващ хищник, който може да е ловувал и ял морски костенурки и големи амонити, вместо да се храни само с мекотели от дъното на океана, според авторите на изследването.
Въпреки че точната диета на акулата все още не е известна, изследователите предполагат, че хипотезата за това с какво се е хранила може да е намек за причината за изчезването на Ptychodus, тъй като поставя акулата в конкуренция с други морски хищници от късния период Креда.
„Без пълен екземпляр това, което се знаеше за Ptychodus отвъд зъбите, беше до голяма степен научно предположение“, посочва Майкъл Евърхарт, помощник куратор по палеонтология в Sternberg Museum of Natural History в Хейс, Канзас. Той е и експерт по морски вкаменелости от късния период Креда.
„Новите екземпляри отговарят на въпроси, които ни връщат 180+ години назад в 1830-те, когато Луис Агасис за първи път измисля името Ptychodus, което означава грапав или набръчкан зъб“, добавя Евърхарт.
Масивни акули, трошащи черупки
Учените предполагат, че най-големият вид Ptychodus може да е бил по-малък, отколкото се смяташе досега, достигайки максимална дължина от 9.7 метра. Предишни оценки на вид, известен като Ptychodus mortoni, го определят на 11.2 метра, но ревизираният размер все още е по-голям от съвременните хищници. Големите бели акули, например достигат до 6 м дължина.
Има съвременни видове, които трошат черупки, като най-големият от тях е зебровата акула, достигаща максимална дължина от малко над 3.5 метра — далеч не толкова гигантска, колкото Ptychodus.
„Смазващите зъби, заедно с гигантския размер, правят Ptychodus много уникална акула“, казва Амадори.
„Във вкаменелостите някои зъби са масивни, многоъгълни и почти плоски, докато други имат странни заоблени или заострени издатини на горната повърхност. Всички те са били свързани заедно, образувайки масивни зъбни плочи, които този хищник от миналото е използвал, за да смазва почти всичко, което срещне“.
Нова вкаменелост, разкриваща пълния страничен изглед на Ptychodus, е с дължина близо 1.5 метра, което предполага, че е от много по-малка акула. Останките може да се принадлежали на по-млада акула или на друг вид, тъй като родът Ptychodus включва различни видове с различни размери, казва Вилалобос Сегура.
Според нестопанската база данни Mindat.org, в момента са известни 22 вида Ptychodus. Повечето техни представители в миналото вероятно са били по-малки от най-големия открит екземпляр от Ptychodus mortoni, но може да е имало и по-големи, които тепърва да бъдат разкрити, смята Евърхарт.
Често изследователите могат да различат различните видове Ptychodus по зъбите, но авторите на изследването не са успели да идентифицират към кой точно принадлежат шестте изследвани вкаменелости поради твърде износените зъби, казва Вилалобос Сегура.
Те се надяват бъдещи изследвания да разкрият повече за древната акула, включително нейната диета и ролята й в древните хранителни вериги и екосистеми.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 31 минAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 53 минЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 1 часЦената на биткойна докосва $100 000
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg