
Масивна челюстна кост, намерена от дуо баща-дъщеря, събиращо вкаменелости на плаж в Съмърсет по протежение на английското крайбрежие, принадлежи на новооткрит вид, който вероятно е най-голямото известно морско влечуго, плувало в океаните на Земята.
Учените смятат синия кит, който достига до 33.5 метра дължина, за най-голямото известно животно, съществувало някога на планетата. Но е възможно влечугото на 202 милиона години, известно като ихтиозавър - или „рибен гущер“, да му е съперничило по размер, посочва CNN.
Откритата кост е дълга и извита, разположена в горната част на долната челюст точно зад зъбите и достигаща дължина от 2 метра. Изследователите смятат, че съществото, наречено Ichthyotitan severnensis на латински, е било дълго повече от 25 метра, или колкото два градски автобуса.
Джъстин и Руби Рейнолдс, които живеят в английския град Браунтън, откриват първите парчета от челюстната кост през май 2020 г., докато търсят вкаменелости на плаж в Съмърсет. 11-годишната по това време Руби забелязва първото парче кост, а след това тя и баща й намерат още.
Забележителната находка може да хвърли повече светлина върху ролята на праисторическия гигант в еволюционната история и океанската екосистема, която той нарича дом, според експерта по еволюционна палеобиология от университета в Бон Марчело Перило.
Той е съавтор на нов доклад, описващ откритието, публикуван в списание PLOS One.

Неизвестен ихтиозавър
Окуражени от мисълта, че находката може да е значителна, семейство Рейнолдс се обръщат към д-р Дийн Ломакс, палеонтолог от Университета на Манчестър и научен сътрудник в Университета на Бристол в Обединеното кралство. Експерт по ихтиозаври, Ломакс открива няколко нови за науката вида през последните години.
Заинтригуван от вкаменелостите, Ломакс се свързва с колекционера на вкаменелости Пол де ла Сал, открил гигантска челюст на ихтиозавър през май 2016 г., която изглежда забележително подобна. Де ла Сал открива първата челюст на около 10 километра от Девън по крайбрежието на Лилсток.
Ломакс, който е водещ автор на новия доклад, и съавторът де ла Сал проучват заедно по-ранната находка, подозирайки, че тя може да принадлежи на неизвестен преди това вид ихтиозавър.
Но изследователите се нуждаят от допълнителни доказателства и втора, почти идентична челюстна кост, предоставя възможност за потенциално потвърждаване на нов вид.
Рейнолдс, Ломакс, де ла Сал и други се връщат в района, за да търсят допълнителни фрагменти. Екипът възстановява други части, които пасват идеално. Изследователите сглобяват отново челюстната кост през октомври 2022 г.
Сглобяване на гигантски ихтиозавър
Костите датират от края на триаския период - времето, известно като Ретиан, когато ихтиозаврите са плували в океаните, а динозаврите са царували на сушата.
Новооткритата челюстна кост е с по-добро качество от първата, като показва чертите на надъгълната форма на създанието, което го отличава от други видове, казва Ломакс. Челюстните кости на severnensis датират отпреди приблизително 13 милиона години.
Ихтиозаврите, които малко приличат на съвременните делфини, се появяват за първи път преди около 250 милиона години. С течение на времето някои от тях еволюират, достигайки огромни размери. Преди 202 милиона години те вероятно са били най-големите морски влечуги на планетата.
Но учените смятат, че гигантите са изчезнали по време на подкисляване на океана, случило се преди около 200 милиона години, а оцелелите ихтиозаври никога повече не достигат такива огромни размери, преди да изчезнат окончателно преди 94 милиона години.
Изследователите подчертават, че са необходими допълнителни доказателства за потвърждаване на точния размер на severnensis, надявайки се, че в бъдеще може да бъде открит пълен череп или скелет, казва Ломакс.
Перило изучава хистологията на костите на ихтиозавъра и открива, че влечугото вероятно е все още растяло към момента на смъртта си, което означава, че възрастен severnensis може да е бил по-голям от син кит.

Разкриването на историята на морските влечуги е от решаващо значение за разбирането на древните океански екосистеми, тъй като съществата са запълвали различни ниши и са оформяли океанските хранителни вериги, казва Перило, създавайки конкуренция и „безкрайна спирала на еволюцията“.
Палеонтологът Мери Анинг и нейният по-голям брат Джоузеф откриват първите известни фосили на ихтиозаври през 1811 и 1812 г. - десетилетия преди думата динозавър да е част от човешкия език. Оттогава вкаменелости, принадлежащи на повече от 100 вида ихтиозаври, са идентифицирани по целия свят.
Откритието, направено от Рейнолдс и де ла Сал, скоро ще бъде изложено в Бристолския музей и художествена галерия в Обединеното кралство.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 5 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 6 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 7 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 7 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 8 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 8 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgМеси за Роналдо: Това беше красива епоха (ВИДЕО)
dsport.bgВ Испания: Хулио Веласкес събуди спящ гигант и го накара да играе брилянтно
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg