Френското правителство обмисля да въведе входна такса за катедралата Нотр Дам, когато тя отвори отново - пет години след като беше опустошена от пожар.
Планът на министъра на културата Рачида Дати предвижда посетителите да плащат 5 евро, потенциално генерирайки 75 милиона евро годишно в подкрепа на възстановяването на други религиозни сгради в страната в лошо състояние.
Тя вярва, че Нотр Дам може да послужи като модел в рамките на политиките за опазване на недвижимото културно наследство на страната. Новият план ще принуди посетителите извън ЕС да плащат повече за посещение на културни обекти.
Преди пожарът през 2019 г. да разруши 850-годишната държавна катедрала, посетителите можеха да влизат в нея безплатно. Религиозната сграда привлича около 13 милиона души годишно.
Изкачването на кулите й за панорамна гледка към Париж и близък план на известните гаргойли обаче струва 8.50 евро.
Обектът на световното културно наследство на ЮНЕСКО трябва да отвори отново на 8 декември, но пълната реставрация на катедралата няма да приключи до 2026 г.
„В цяла Европа посетителите плащат за достъп до най-забележителните религиозни обекти. С 5 евро на посетител за достъп до Нотр Дам бихме могли да спасим църкви в цяла Франция. Това би било красив символ“, каза Дати в интервю за вестник Le Figaro.
Средствата са необходими спешно, тъй като Франция е дом на около 42 000 католически църкви и много от тях се нуждаят от ремонт. Експерти изчисляват, че една религиозна сграда изчезва на всеки две седмици поради неглижиране, пожар или вандализъм.
Френското правителство стартира множество кампании за справяне с тази криза. Само през 2022 г. са похарчени 57 млн. евро за религиозното наследство, а през последните пет години 280 млн. евро са отишли за възстановяване на повече от 8000 обекта.
Ариел Вейл, кметът на парижкия район, в който се намира катедралата, обаче заяви пред френската телевизия BFM TV: „Това е морално шокиращо, няма как да караме вярващите да плащат“.
Рачида Дати по-късно поясни в X, че входната такса няма да важи за посетителите на литургии или други религиозни служби. Тя каза: „Религиозните служби трябва да останат безплатни, но всеки друг посетител трябва да допринася за опазването на нашето наследство.“
Тя също така посочи, че много от най-забележителните религиозни сгради в Европа изискват входна такса. Достъпът до Саграда Фамилия в Барселона, например, е 26 евро, докато билетите за разглеждане на катедралата Свети Павел в Лондон са 30 евро.
Като част от реконструкцията, на Нотр Дам се монтира нова противопожарна система на стойност 2 милиона евро, след като беше установено, че неадекватното противопожарно оборудване е позволило на огъня да унищожи покрива на катедралата и да причини падането на кулата.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 7 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 7 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 8 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 9 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 9 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 11 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg