Земеделците в североизточния регионален окръг на Гърция - Родопи се обръщат към алтернативни култури като киноа и камелина (див лен) в търсене на стабилни доходи и по-устойчиво земеделие.

Родопи е ном в Република Гърция, част от областта Източна Македония и Тракия. Център на нома е град Гюмюрджина (Комотини), а на север областта граничи с България. 

Защо гърците започват да произвеждат киноа?

Тъй като традиционните култури като памук и зърнени култури стават все по-малко печеливши и по-уязвими от климатични щети, местните производители търсят нови решения, както подчертава репортаж на националната телевизия ERT, цитирани от "Катимерини". 

Според Никос Бодроцос, председател на Земеделската асоциация в Комотини, около 20 фермери са засадили киноа върху 400 хектара (4000 декара), като получават европейска субсидия от 62 евро на хектар (6,2 евро на декар).

С гарантирани договори, предлагащи 50 цента на килограм и благоприятни климатични условия, киноата бързо набира популярност като надеждна култура.

Какво е камелина и защо е подходяща за засаждане? 

По-малко позната, но също толкова обещаваща е камелината – растение, богато на масла и протеини, използвано за животинска храна и като добавка към биогориво за самолети. Земеделците вече са сключили договори с големи компании, като са договорили фиксирана цена от 47.5 евро на килограм. Първата реколта от камелина се очаква след три седмици, а от киноа – през юни.

И двете култури предлагат вълнуващи перспективи, въпреки че фермерите остават внимателни към риска от прекомерна зависимост от една култура като киноата, особено на фона на климатичната несигурност.

Киноата, която някога е била почитана от инките като „майка на всички зърнени култури“, днес се радва на глобален подем на търсенето, подхранван от растящия интерес към растително базирани диети. И днес най-много киноа се отглежда основно в Южна Америка, като най-големите производители са Перу и Боливия. През 2022 г. Перу е произвело около 113 376 тона киноа, а Боливия около 44 707 тона, показват данни на World Population Review