Американската компания OpenAI обяви новата версия на най-новия си арт инструмент за генериране на изображения с помощта на изкуствен интелект Dall-E 3.
Приложението работи в комбинация с популярния чатбот на компанията ChatGPT, за да помогне за създаването на по-сложни и детайлни произведения на изкуството, съобщава Wired.
Dall-E 3 работи чрез автоматично разширяване на командите, зададени от потребителя, по начин, който дава на генератора по-подробни и последователни инструкции.
Новото при последната версия на алгоритъма е начинът, по който се премахва част от сложността, необходима за прецизиране на текстовите команди, които се подават към програмата за изображения - нещо, което е известно като "промпт инженерство".
То позволява на потребителите да правят уточнения чрез интерфейса на ChatGPT.
Новият инструмент може да "свали летвата" за генериране на сложни AI изображения от повече потребители, като в същото време може да помогне на OpenAI да запази водещата си позиция пред конкуренцията благодарение на превъзходните способности на нейния чатбот, пише изданието.
Our new text-to-image model, DALL·E 3, can translate nuanced requests into extremely detailed and accurate images.
— OpenAI (@OpenAI) September 20, 2023
Coming soon to ChatGPT Plus & Enterprise, which can help you craft amazing prompts to bring your ideas to life:https://t.co/jDXHGNmarT pic.twitter.com/aRWH5giBPL
Странното изкуство, генерирано от AI, стана обичайно в социалните мрежи благодарение на редица инструменти, които превръщат текстовите команди във визуални композиции.
Но конкретно Dall-E 3 е създаден със значителна "художествена" помощ от ChatGPT, който взима кратките условия, подадени от потребителите, и ги превръща в по-подробни инструкции, включително и по отношение на по-правилната композиция на изображението.
Това е голяма крачка напред не само за Dall-E, но и за генеративното AI изкуство като цяло. Инструментът на OpenAI, чието име представлява игра на думи с героя на Pixar Wall-E и художника Салвадор Дали, беше обявен през 2021 г. и пуснат на пазара през 2022 г.
Той работи на базата на алгоритъм, захранван с огромни количества изображения с етикети, извлечени от мрежата и други източници.
Той използва т. нар. "дифузионен модел", за да предвиди как да визуализира изображение от дадена подкана. С достатъчно големи количества данни алгоритъмът може да произведе сложни, последователни и естетически издържани изображения.
Различното при Dall-E 3 е начинът, по който потребителите взаимодействат с програмата. Dall-E 3 ще позволи на потребителите да прецизират творенията си чрез ChatGPT, по същия начин, по който биха помолили истински художник да направи промени.
Той вече е достъпен чрез платената версия на чатбота ChatGPT Plus.
През 2022 г. появата на многобройни AI арт генератори обяви началото на истински бум в сектора. Много от ранните версии на тези програми бяха груби и неспособни да прецизират или модифицират изображенията.
Освен OpenAI, други стартиращи компании, включително Midjourney, Stable Diffusion и Ideogram, привлякоха значително финансиране и обществен интерес.
Но използването на тези системи за изкуство с изкуствен интелект предизвика и опасения, че професионалните художници могат да бъдат изместени и че изкуственият интелект използва материали, защитени с авторски права, за да обучава своите алгоритми.
В отговор на тези аргументи, OpenAI обяви, че ще осигури механизъм, чрез който художниците ще могат да премахнат творбите си от базата за обучение на Dall-E 3.
Освен това, самата програма ще попречи на потребителите да се опитват да генерират произведения на изкуството, имитиращи стила на известните художници.
Компанията разработва и предпазни мерки, които не позволяват на потребителите да генерират порнографски изображение или такива, свързани с насилие или публични личности.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 41 минЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 1 часСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 2 часаИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg