Глобалните инвеститори са нащрек за сериозни пазарни колебания, след като голямото понижение на лихвите от страна на Федералния резерв на САЩ предизвика съмнения относно това дали водещата световна икономика ще процъфтява или е изправена пред рецесия, което пък обърка перспективите пред акции, облигации и валути по света.

Акциите в световен мащаб поскъпнаха до нови рекордни нива вчера, ден след като Фед понижи основната си лихва с 50 базисни пункта, а еврото, британският паунд и валутите от Норвегия до Австралия поскъпнаха спрямо долара. Щатските акции скочиха след първоначалната ограничена реакция на понижението на лихвите.

Като знак, че понижението на лихвите от страна на Фед изнервя другите централни банкери, Централната банка на Англия остави основната си лихва без промяна вчера, изтъквайки като причина несигурността относно инфлацията и глобалното търсене.

Трейдъри ограничиха прогнозите си за понижението на лихвите във Великобритания, а някои парични мениджъри предупредиха, че Фед може би добавя прекалено много подкрепа към вече силната щатска икономика, което ще повиши глобалния икономически растеж, но евентуално и цените на суровините и потребителските стоки.

"Мисля, че е по-вероятно Фед да понижи лихвите прекалено много и икономическият растеж да се ускори," заяви пред Reuters Тревър Грийтъм от Royal London.

"Може да се окаже, че няма много понижения на лихви по света", каза още той, допълвайки, че очаква по-голяма пазарна волатилност.

"Очаквам повече сътресения, има прекалено много рискове", казва Тим Дрейсън икономически ръководител в Legal & General Investment Management (LGIM), посочвайки вероятността ръстът на щатската икономика да се забави.

LGIM, която е най-голямата британска компания за управление на активи, не заема твърди позиции при акциите и облигациите засега, казва той.

Разминаване?

Трейдъри очакват основната лихвата на Фед да падне със 72 базисни пункта през тази година и със 195 до октомври 2025 г.

Те ограничиха почти единодушните залози за понижение на лихвата с четвърт пункт във Великобритания през ноември до 80% вероятност и не очакват Европейската централна банка (ЕЦБ) да понижи своята лихва през следващия месец, но инвеститорите считат подобни прогнози за нестабилни.

Тези европейски централни банки се борят с по-слаб икономически растеж от САЩ, но и с по-упорита инфлация. Пътят на тяхната политика и пазарите зависят от набор от непредвидими сценарии за щатската икономика.

Портфейлният мениджър във Fidelity International Шамил Гохил казва, че забавящият се икономически растеж в САЩ и Великобритания може да убеди Централната банка на Англия да понижи лихвите по-бързо и да даде тласък на британските държавни облигации, известни като gilts.

Подобни позиции обаче са уязвими от това, че настоящите очаквания за по-нататъшно понижение на лихвите в САЩ може да не се сбъднат, казва той.

"Това би могъл да бъде сценарий, при който на всички пазари има разпродажби", казва той, допълвайки, че като цяло очаква пазарната волатилност в световен мащаб да се увеличи.

Нийл Мета, портфейлен мениджър в BlueBay Asset Management, предупреди, че Фед понижава лихвите  в условия на "много гореща" икономика с ръст на БВП от 3% и инфлация, която все още е над целевите нива.

Инфлацията в еврозоната е малко под 3%, а централните банкери са разделени относно бъдещи понижения на лихвите след като вече ги понижиха през юни и септември.

Ако обаче Фед продължи, по-нататъшно поскъпване на еврото спрямо долара би поставило ЕЦБ под натиск като намали конкурентоспособността на износа, казва Грийтъм.

Маркъс Дженингс, анализатор инструменти с фиксирана доходност в Schroders, казва, че предпочитащият по-ниски лихви Фед и слабата икономика на еврозоната, са направили германските държавни облигации по-привлекателни.

Инвеститори обаче предупреждават, че перспективите на всяка централна банка вероятно ще се променят, ако данните за щатската икономика променят очакванията за това каква може да е следващата стъпка на Фед.

"Ако започнете да виждате свиване на заетостта, Фед ще бъде много по-агресивен," казва Дарио Пъркинс от TS Lombard. "Тогава те ще започват леко да се паникьосват от случващото се. Ако заетостта започне да се възстановява, това би предположило, че паричната политика не е толкова силно затегната, колкото са смятали".

Индексът на волатилността (VIX) падна до 16.6 пункта вчера, което е доста под нивото от 66, достигнато по време на пазарните сътресения от началото на август след изнесените слаби данни за заетостта в САЩ и последвалите колебания на валутните пазари.

Глобалният индекс на акциите на MSCI също така нараства с над 10% от пазарните сътресения на 5 август.

Главният инвестиционен директор на Marlborough Шелдън Макдоналд казва, че пазарната волатилност би могла да нарасне, защото пазарните оценки на акциите предполагат, че щатската икономика би била подкрепена от понижение на лихвите, но цените на държавните облигации сочат към рецесия.

Бен Гътеридж, паричен мениджър в Invesco, казва, че ако Фед предотврати рецесия, това би дало импулс на сделките, съсредоточени върху разминаването в политиката на централните банки. Пример са това са залозите, че по-рестриктивната политика на Централна банка на Англия ще позволи на паунда да поскъпва спрямо долара.

Икономически спад в САЩ обаче би отслабил акциите и би подкрепил облигациите в световен мащаб, ограничавайки разминаването между регионалните пазари, посочва той.

"Ако не искате да губите пари, трябва да предугадите Фед правилно", допълва той.