Google трябваше да преработи реклама за своя основен инструмент с изкуствен интелект (AI) Gemini, след като той надцени глобалния апетит за сирене гауда.

Рекламата, която трябваше да демонстрира способностите на Gemini, беше заснета за излъчване по време на финала по американски футбол в NFL, известен като Супербоул.

В нея инструментът помага на търговец на сирене от Уисконсин да напише описание на продукта, като го инфомира, че гауда съставлява "50 – 60% от глобалната консумация на сирене".

Блогър обаче посочи в социалната мрежа X, че тези данни са "чисто и просто неверни", тъй като нидерландското сирене въобще не е толкова популярно.

В отговор ръководителят в Google Джери Дишлър заяви, че това не е случай на т. нар. "халюцинация", при която AI системи създават невярна информация и обвини уебсайтовете, от които Gemini е езел информацията.

"Gemini използва данни от световната мрежа и потребителите винаги могат да проверят резултатите и препратките. В този случай в множество сайтове в мрежата съдържат тези данни за 50-60% консумация."

Рекламата беше преработена и грешката беше премахната. Google я пусна в YouTube и в нея вече няма статистически данни за консумацията на твърдото сирене.

В свое изявление до BBC от Google заявяват, че са преработили рекламата, след като са говорили с търговеца на сирене в нея и са се консултирали с него какво би направил.

"След неговото предложение Gemini да пренапише описанието на продукта без статистическите данни, актуализирахме потребителския интерфейс, така че да отразява какво би направил бизнесът."

Изваждането на точни данни за консумацията на сирене е трудно, но се смята, че чедърът, всъщност, е най-популярният вид сирене в света, въпреки че предпочитанията варират в различните държави. Друг основен претендент е моцарелата, предвид използването му в паста и пица.

AI срещу сиренето

Инцидентът злепоставя Google, предвид изключително голямата популярност на Супербоул и допълнителното внимание, което получават излъчваните по време на мача реклами.

Това не е първият случаи, в който технологичният гигант има проблеми заради своите AI продукти.

Преди година работата на Gemini беше "временно спряна" след критиките, които компанията получи за генерирани от модела изображения, които включваха и такова на бащите основатели на САЩ, сред които неточно присъстваше и чернокож мъж.

Компанията дори е имала предишен случай и със сирене.

През май миналата година функционалност в търсенето на компания беше разкритикувана, след като предложи на някои потребители да използват "нетоксично лепило", като начин сиренето да се задържа по-добре върху пицата.

В генерирани от AI отговори на търсачката също така се посочваше, че геолози препоръчват хората да ядат по един камък всеки ден.

Проблемите с AI инструментите не се ограничават само до Google. През януари Apple беше принудена да спре временно работата на своя инструмент за обобщаване на новини, след като той създаде редица неверни заглавия.

Излъчваните по време на Супербоул реклами, като цяло, са пораждали полемика не един и два пъти.

Миналата година Uber Eats промени в последния момента своята реклама, след като беше разкритикувана, че неуместно омаловажава хранителните алергии.