Английският град Шефилд е хълмисто място, на което кварталите се спускат по седем полегати хълма, заобикалящи градския център, сгушен насред долина.

Това също така е място, в което се събират пет водоизточника – река Дон и четири нейни притока Шийф, Ривелин, Локсли и Портър Брук.

Бързотечащите води задвижват водни колела, които пък са в основата на обработката на метали още от 12-и век, когато Шефилд става родното място на малки стоманени предмети, като прибори за хранене и остриета за ножове.

На по-късен етап напредъкът на технологиите и мащабите на производство, благодарение на Индустриалната революция, допринасят за репутацията на града като водещ производител на стомана, която му носи прозвището "Градът на стоманата".

Въпреки това, този някога могъщ индустриален център сега е най-зеленият град във Великобритания, като цели 61% от водосборната му площ е отстъпила място на паркове, гори и градини, в това число и една трета от националния парк Пийк дистрикт.

И макар достъпът до извънградската област да не е нещо ново, разпознаваемостта на Шефилд като един наистина зелен град нарасна през последните години.

През 2012 г. в Шефилд се случва фундаментална промяна, когато наети от общината компании започват да изсичат здрави дървета, за да осигурят място за нови фиданки, което - никак неизненадващо, разстройва много местни жители.

Проблемите на Шефилд с дърветата продължават с години - до декември 2018 г., когато е сключена сделка между местни активисти и градската управа. Така се заражда страхотна иновативна инициатива на име Sheffield Street Trees Partnership (SSTP), създадена през 2019 г.

Pixabay.com

Днес в града има около 4.5 милиона дървета, които надхвърлят значително броя на жителите, възлизащ на 550 000 души. Така Шефилд разполага с повече дървета на глава от населението, от който и да е друг град в Европа.

На всеки жител се падат по около седем дървета, а процентът на покритие с дървета е 18.4%. Това означава, че близо една пета от площта на града е заета от дървета.

През 2022 г. работата на SSTP дава резултати, след като Шефилд получава признание от международната организация Tree Cities of the World, която отличава градовете, управляващи активно своите гори.

Посетителите на Шефилд могат да се запознаят със зелената страна на града чрез огромната и амбициозна карта Greenground, която прилича на карта на метро и на която са отбелязани всичките 800 зелени пространства и съществуващите маршрути около тях.

Освен че е най-зеленият град в Обединеното кралство, Шефилд е и вторият най-зелен град в Европа - след Осло, който разполага с около 72% зелени площи.

Споед Марк Мобс, който отговаря за градските кампании в общинския съвет на Шефилд, обаче е важно как тези зелени пространства свързват различни части от града и могат да се използват в ежедневието, а не дали са огромни зони, които може да не са толкова използваеми.

"Наистина смятам, че Шефилд разполага с уникален достъп до истински зелени пространства от центъра на града чак до предградията", допълва той. И вероятно това е най-важното.

Мобс твърди, че Шефилд е място, "на което природата и културата вървят ръка за ръка, а зелените пространства са част от идентичността на града." Може би това е нещото, което ще гарантира, че този бивш силно индустриален град ще продължи да се развива устойчиво още поколения наред.