Криптовалути на стойност над 2.24 млрд. долара са били откраднати при хакерски атаки през първото полугодие, сочи нов доклад на изданието Finbold, който подчертава, че киберсигурността остава едно от най-сериозните предизвикателства пред сектора.

Докладът, в който са използвани данни от хакерски атаки на компанията за сигурност в блокчейн платформите SlowMist, показва, че само през първото тримесечие на 2025 г. са отчетени общи загуби от хакерски атаки в размер на близо 1.78 млрд. долара.

През февруари 2025 г. от „студен портфейл“ за съхранение на криптовалути на криптоборсата Bybit с ether токени бяха откраднати дигитални активи на стойност близо 1.5 млрд. долара, като това е най-голямата единична хакерска атака от началото на годината.

Другите по-сериозни хакерски атаки бяха срещу Cetus Protocol (230 млн. долара) и LIBRA (100 млн. долара).

Въпреки сериозните загуби след хакерски атаки през първото тримесечие на 2025 г., през вторите три месеца от 2025 г. е отчетен забележим спад в обема на хакерските атаки, като загубите от тях възлизат на 465 млн. долара.

Анализатори предполагат, че този спад може да е признак за по-добро внедряване на системи за сигурност в борсите и DeFi протоколите, въпреки че забавеното разкриване на инциденти все пак може да доведе до увеличаване на тези цифри.

„Драстичният спад през второто тримесечие е окуражаващ, но все още виждаме как милиарди долари се източват от екосистемата“, казва Джордан Мейджър, пазарен анализатор във Finbold.

„Само хакерската атака срещу Bybit е причина за близо две трети от общите загуби през първото полугодие. Това са системни рискове, които продължават да подкопават доверието на инвеститорите.“

В доклада са посочени и не толкова известни, но значителни атаки, в това число 90 млн. долара, откраднати от Nobitex, 70 млн. долара, загубени от UPCX при все още неясни обстоятелства, и множество уязвимости при zkLend и Abracadabra Money.

„Свидетели сме на това как протоколи биват атакувани не само заради недостатъци в кода, но и заради слабости в контрола на достъпа, управлението и планирането на възстановяването. Преходът от реактивни към проактивни стратегии за защита е отдавна закъснял“, допълва Даяна Палутедер, анализатор на Finbold.

С продължаващото ускоряване на приемането на криптовалутите в световен мащаб, лидерите в индустрията призовават за по-силни регулаторни рамки, одити от трети страни и инструменти за наблюдение на риска в реално време, за да се предотвратят бъдещи нарушения.