Искаме да приземим столичното летище в бъдещето и да го направим едно от най-добрите в Европа по отношение на технологиите, киберсигурността и изкуствения интелект (AI), като вече сме започнали този процес.
Това заяви Хуан-Рамон Матас Себастиa, главен директор „Операции и услуги“ в СОФ Кънект - операторът на летище София, по време на форума Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност, организиран от Darik Business Review.
"Нашата концесия започна през 2021 г., като тогава попаднахме в нещо като пустиня по отношение на дигитализацията. Когато обаче попадаш на пустиня, има и рай от възможности за лесна дигитализация и иновации на нашето летище", заяви Матас.
"Първото нещо, което изготвихме, беше план за действие по отношение на информационните и комуникационни технологии (ICT). В него бяха заложени близо 15 млн. за привеждането на летището на етап от дигитализацията, която този град и страна заслужават".
Вече започнахме това пътешествие и имаме много ясна идея докъде искаме да стигнем, допълни той.
Нашият план се крепи на четири основни стълба. Ние търсим ефективност, качество по отношение на услугите, защото искаме да предоставяме петзвездно изживяване за пътниците, както и защита на околната среда и осигуряване на социални ползи за обществото и страната, каза Матас.
Дигитализацията
Един от първите примери за дигитализация на летището са електронните гишета преди проверката за сигурност. Това оборудване позволява обработката на двама пътници в минута, което е удвоило предишния капацитет.
"Зад това оборудване стои база данни, която ни позволява да знаем какво е поведението на нашите пътници, за да можем да приспособим по-добре ресурсите си", посочи оше Матас.
Вторият проект, който Соф Кънект разработва, е драстичната промяна на уебсайта - порталът, през който летището комуникира с пътниците. Начинът, по който той изглежда, е променен в унисон с корпоративната визия, въведена е и възможност за резервации директно от страницата.
"В бъдеще бихме искали да внедрим изкуствен интелект под формата на чатботове на уебсайта, както и в устройства, които да инсталираме на летището. Това също ще предостави по-добро изживяване на пътниците, част от които искат да получават отговори на своите въпроси веднага", заяви Мата.
Той посочи базата данни за дейността на летището (AODB) и PRM системата като ясен пример за това какво представлява дигитализацията в една компания. AODB е център от данни, в който се намират данни за всички полети и цялата информация от всички системи, с които летището разполага.
"Това ни позволява да използваме тези данни, за да действаме ефективно. Можем да предоставяме информация предварително на нашите заинтересовани лица, на наземното обслужване, на нашия доставчик на аеронавигационно обслужване Bulatsa и на нашите наематели", посочи Матас.
Това е първият основен пакет от дигитализацията на летището - минимум, с който трябва да разполагаме, за да бъдем на нивото на останалата част от индустрията, заяви Матас.
Следващият месец в AODB ще бъде внедрена PRM системата, която позволява да се проследяват всички услуги за хора с ограничена мобилност. В бъдеще ще свържем още много подобни сателитни системи, така че всичко да се подава в основната база данни, каза Матас.
Друга промяна е въвеждането на база данни за служителите, която осигурява много по-голяма ефективност и модели, които позволяват по-лесно общуване, по-лесно получаване на отпуск, болничен и т.н.
Определено променяме начина, по който управляваме летището и го правим въз основа на оценка на риска. Тази система ни позволява лесен достъп и обновяване на рисковете, така че всичко заинтересовани да научават за това, каза Матас.
По отношение на бизнес дейността, той заяви, че най-голямото предизвикателство на летището през тази година е било въвеждането на ERP система, която управлява счетоводните процеси, обществените поръчки и фактурирането, което е в унисон с проекта за дигитализиране на прицесите на хартия.
Тя е внедрена в сътрудничество с една от най-големите компании в региона,- гръцкия оператор OTE , която е партньор на германската T Systems. Това е още един пример, че дигитализация носи много ефективност по отношение на времето и хората.
Ключови проекти
Матас заяви още, че това е много малка част от проектите, които за последните 3.5 години са внедрени в компанията, както в момента тя е по средата на изпълнението на ICT план, който продължава от 2022 до 2026 г.
То очерта три проекта, които са много важни по отношение на дигитализацията на летище София. Първият е системата за проверка сигурността, като от летището искат да въведат най-доброто, което се предлага в този клас.
През 2026 г. чекпойнтът за сигурността на Терминал 2 ще бъде разширен от 6 на 9 ленти, като ще бъде внедрена и система, базирана на изкуствения интелект (AI), което ще ускори проверките за забранени артикули в багажа. Тя ще позволи увеличаване на скоростта за обработка до 3-4 пътници в минута.
Втората фаза ще настъпи с внедряване на нова технология за сканирането на ръчния багаж, като с нея летището ще разполага с най-съвременния пункт за проверка на сигурността на новия Терминал 3 през 2031 г.
Вторият проект е автоматизираната система за обработка на чекирания багаж. Тя също ще подобри капацитета за обработка на багажа, тъй като в бъдеще летището ще разполага с три машини за сканирането му.
Тази система ще ни позволява да знаем къде точно се намира багажът от момента, в който го чекирате, до момента, в който достига до самолета. Тя ще промени драстично начина, по който обработваме днес багажа на летището, заяви Матас.
Един от проектите за внедряването на изкуствения изтелект в процеси на летището е мониторинг чрез AI на пътникопотока. На аеропорта ще бъдат инсталирани сензори, които да следят пътниците от пристигането им до качването в самолета.
Благодарение на тях, ще може лесно да се засичат опашки, проблеми или безредици, както и потенциални забавяния. Това ще позволи по-бърза реакция на летищните служители.
Освен със сензори за пътникопотока, летището ще разполага и с такива за случващото се около самолетите, което също ще подобри ефективността по отношение на полетите.
По отношение на визията си за летището през 2030 г., Матас заяви, че си представя летище София много ново, защото тогава ще отвори новият Терминал 3.
"Бихме искали пътниците да пристигат на летището и да имат много ясна идея за това как трябва да преминат през всички процеси, да достигнат до изходите за извеждане към самолета и да се радват на добро клиентско изживяване през цялото време".
Форумът "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност" се проведе с подкрепата на Летище София, ОББ, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Paysera, Neo Ventures, AIBEST и Gomba.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как и в какво да инвестираме по 20 или повече евро месечно?
преди 4 часаСтивън Кинг затваря радиостанциите си в края на годината
преди 6 часаТри червени флага по време на интервю за работа
преди 6 часаБългария е на дъното на европейската класация по онлайн пазаруване
преди 6 часаНай-добрите и най-лошите градове за живот за чужденци през 2024 г.
преди 7 часаДиректорът на Intel напуска след провала на плановете му за трансформация
преди 8 часаПрочети още
Помилването на Хънтър Байдън: Въпроси, отговори и морални дилеми
darik.bgЗавръщането на една емблема: Катедралата „Нотр Дам“ отваря врати в събота
darik.bgМистерия около смъртта на Лиъм Пейн: Още не могат да намерят златния му часовник
darik.bgЦСКА включи на друга предавка и сломи Спартак Вн, Коялипу пак блести
dsport.bgБотев Пловдив обяви част от опонентите за зимната подготовка, отново среща руснаци
dsport.bgПървото събитие 'Спешна демографска ситуация' събра експерти, лекари и съмишленици под един покрив
9meseca.bgЗащо да загрявате сода в тиган и да добавяте паста за зъби към Кока-Кола
idei.bg5 тайни как да направите малка стая удобна и просторна, дори и да изглежда невъзможно
idei.bg10 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg