Само преди десетина години, за да вземете бърз кредит, трябваше да отидете до офис на съответната компания, да се легитимирате и да попълните куп документи, за да ви отпуснат желаната сума. Днес това може да се случи за броени минути - дори и през мобилния ви телефон. 

В каква посока се промениха компаниите от сектора в последните години и как това се отрази на клиентите им? 

Сайтове 

Компаниите вече разполагат с добре разработени и оптимизирани сайтове, които улесняват потребителското изживяване. Част от тях предлагат калкулатори, чрез които клиентите могат да изчислят месечните си вноски и общата сума за връщане. Доста от платформите осигуряват бързо одобрение на кредита – между 15 и 20 минути спрямо дни за преди десетилетие. 

Мобилни приложения 

Много от компаниите в сектора имат разработени приложения, чрез които допълнително се улеснява процесът по онлайн кандидатстване и одобрение на кредита. Клиентите могат да управляват заема си лесно и бързо, включително да следят плащанията, да рефинансират задълженията или да променят кредитните параметри.

Чатботове 

Преди години беше немислимо да се одобри заем за минути. Днес това е възможно благодарение на чатботовете за автоматизирано обслужване на клиенти, което значително подобрява ефективността и повишава удовлетвореността на потребителите.

Ботовете работят по 24 часа, 7 дни в седмицата и са в състояние да обработват големи количества данни, при това бързо и точно, при вземането на решение за кредитиране. 
Компаниите днес все по-често ползват машинно обучение, за да направят чатботовете по-ефективни и адаптивни към нуждите на потребителите. 

Изкуствен интелект (AI) 

Анализът на данни, както и историята на плащанията на клиента, могат да предоставят информация на AI системите за вероятността от просрочие на кредитите. По този начин компаниите минимизират рисковете и управляват по-добре портфейлите си. Към днешна дата повечето от тях разполагат с вътрешно изградени математически модели, но не са малко и тези, които внедряват AI в ежедневната си работа.

Рекламни кампании 

Голяма част от компаниите насочват рекламните си усилия най-вече към дигиталните канали, в допълнение към наложените вече телевизия и радио. Основен акцент при кампаниите е изцяло онлайн кандидатстването и бързото одобрение на заема. Чрез кампаниите си в социалните мрежи те таргетират точно определени групи от потребители, на които се предлагат промоции и специални оферти. Дружествата за бързо кредитиране разработват и промотират креативни видеа, интерактивни криейтиви, анкети и игри с награди, в опита си да привлекат и образоват клиентите си. 

Онлайн платформи за сравнение на кредити 

В последните години на разположение на потребителите вече са няколко платформи, специализирани в сравнението на компаниите за потребителско кредитиране и продуктите им. Това позволява на клиентите да вземат по-информирано решение, след като се запознаят с условията по заема. 

Интеграция с платформи за електронна търговия

Консултанти на компаниите могат да се намерят както във физически магазини, така и в специализирани офиси, но все по-често можем да купим и продукти на изплащане изцяло онлайн. Клиентът получава лесно продукта и ясна информация за месечните вноски. Услугата „вземи сега и плати по-късно“ също става все по-популярна у нас, най-вече заради желанието на по-младото поколение да притежава съответния продукт на момента.

Програми за лоялност 

Компаниите от сектора имат развити програми за лоялност, които предоставят по-ниски лихви на клиентите при няколко изплатени заема, или пък точки, които могат да бъдат заменяни за различни награди. 

С цел по-добра дисциплина, една от най-големите иновации в сектора е предлагането на кешбек опция при погасяване на заема в срок. Отделно от това, дружествата предоставят и бонуси на своите клиенти при препоръка към техни приятели или познати. 

Приложение за кредитни консултанти 

Една от иновативните компании у нас – Изи Кредит, пусна наскоро приложение, което се ползва от кредитните консултанти. Така - освен с мобилно приложение за крайни клиенти, тя вече разполага и с подобно за вътрешно ползване. То включва всичко, което касае работата на консултантите – от справки и скоринг система, през възможност за пускане на предложение за паричен заем, следене и отразяване на вноските и други. Или иначе казано, по този начин целият процес вече е полуавтоматичен и за нови клиенти отнема 15 минути, а за настоящите – около 2-3 минути. 
Според данни на Изи Кредит за 2024 г. общо 70% от бизнеса на дружеството преминава през приложението, като целта за 2025 г. е този дял да надхвърли 90 на сто.  С иновацията Изи Кредит увеличи ефективността на консултантите си.

Извод

Компаниите от сектора претърпяха бурно развитие през последните години. Самият факт, че са отпуснали над 6.3 млрд. лв. кредити на граждани и фирми ги подтикват към иновации и технологии, които да направят обработката на данни, обслужването на заеми и работата с клиенти по-лесно и не толкова ресурсоемко. Въпреки наличието на цели 173 компании на пазара, новите и иновативни решения се наблюдават при малка част от тях, което може да се обясни с нуждата от огромни инвестиции.