Intel Corp. съкращава хиляди служители и намалява разходите си, като част от плана на новия изпълнителен директор за възстановяване на изпитващия затруднения производител на чипове, който помогна за създаването на Силициевата долина, но в момента изостава от конкуренти като Nvidia Corp. и Advanced Micro Devices Inc.

В уведомление до служителите, главният изпълнителен директор Лип-Бу Тан заяви, че Intel планира да завърши годината със 75 000 „основни“ служители, с изключение на дъщерните дружества. За сравнение компанията е имала 99 500 основни служители в края на миналата година. Intel преди това бе обявила 15% съкращение на работната си сила.

„Знам, че последните няколко месеца не бяха лесни. Взимаме трудни, но необходими решения за рационализиране на организацията, за повишаване на ефективността и за увеличаване на отчетността на всяко ниво на компанията“, написа Тан.

Освен това Intel ще отмени предварително планирани проекти в Германия и Полша, а също така ще премести монтажни и тестови операции от Коста Рика в по-големи обекти във Виетнам и Малайзия. Коста Рика ще остане „дом на ключови инженерни екипи и корпоративни функции“, се казва в меморандума на Тан.

В САЩ компанията заяви, че ще забави „допълнително“ изграждането на завода за полупроводници в Охайо.

Основаната през 1968 г. в началото на PC революцията Intel, пропусна технологичния преход към мобилни изчисления, предизвикан от пускането на iPhone от Apple през 2007 г.

Проблемите на Intel се увеличиха след появата на изкуствения интелект - процъфтяваща област, в която чиповете, произвеждани от някога по-малкия ѝ конкурент Nvidia, се превърнаха в най-търсената стока в технологичния сектор.

Пазарната капитализация на базирана в Санта Клара компания, възлизаше на 98.71 млрд. долара в края на вчерашната борсова сесия, в сравнение с 4.24 трлн. долара на Nvidia.

Тан заяви, че Intel се фокусира върху своето „основно продуктово портфолио“ и предложенията си за изкуствен интелект, за да обслужва по-добре клиентите.

„Вече няма да има празни чекове“, пише Тан.

„Всяка инвестиция трябва да има икономически смисъл.“

За второто тримесечие Intel отчете загуба от 2,9 млрд. долара (2.47 млрд. евро), или 67 цента на акция, в сравнение със загуба от 1.6 млрд. долара (1.36 милиарда евро), или 38 цента на акция, година по-рано. Без еднократните разходи, компанията отчита загуба от 10 цента на акция.

Приходите остават без промяна на ниво от 12.9 млрд. долара (10.1 млрд. евро). Анализаторите очакваха средно коригирана печалба от 1 цент на акция при приходи от 12 млрд. долара (10,2 млрд. евро), според анкета на FactSet.