Група инвеститори, които представляват активи на стойност 6.6 трлн. евро, призоваха официалните лица в ЕС да не се поддават на нарастващия натиск за ограничаване на ESG регулациите в блока.

Планираните правила за отчитане са от съществено значение в подпомагането на компании за управление на активи и собственици да установят накъде да насочват средства, според групата, част от която са Institutional Investors Group on Climate Change (IIGCC), European Sustainable Investment Forum (Eurosif) и Principles for Responsible Investment (PRI).

Евентуалните корекции трябва да бъдат ограничени до техническите стандарти и насоки за прилагане, обявиха от групата.

Алтернативата, а имено преотваряне на ESG изискванията “в тяхната цялост, рискува да създаде регулаторна несигурност и може, в крайна сметка, да постави под заплаха” целта на Европа да реализира своята Зелена сделка, която е заложена в законодателството, се казва в общото изявление.

Предупреждението съвпада със засилващия се натиск от страна на Германия и Франция - две от най-големите икономики в ЕС, за ограничаване на планираните ESG регулации заради опасения, че изискванията пречат на компаниите от блока да се конкурират свободно с тези от САЩ и Азия.

През миналия месец Франция призова за “мащабна” регулаторна пауза и призова официалните лица в ЕС да направят така, че малките и средните предприятия да не са прекалено обременени с правила за отчитане.

Германия иска ЕС да забави изискванията, известни като Директивата за отчитане на корпоративна устойчивост (CSRD), с две години и да смекчи някои детайли в нея.

Исканията на Германия и Франция за регулаторен таймаут идват на фона на спада на икономическата им продукция.

Публикуваните през миналия месец официални доклади показаха, че нито една от двете икономки не отчита ръст на БВП в последните месеци на 2024 г., което дърпа икономическия растеж в цялата еврозона надолу.

От IIGCC, Eurosif и PRI заявиха, че са споделили опасенията си с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и с други “ключови” комисари, за да са сигурни, че инвеститорите, които развиват дейност в ЕС, разполагат с “навременен достъп до висококачествени и съпоставими отчети” от страна на компаниите, описвайки тези данни като “необходима предпоставка за обосноваване и насочване” на инвеститорските решения.

ЕС включи редица ESG регулации в своя т. нар. законодателен пакет „Омнибус“. Целта е да се проучат начини за едновременно опростяване на множество закони.

В свое интервю наскоро комисарят на ЕС по финансовите услуги Мария Луиш Албукерк заяви, че блокът остава ангажиран със своята Зелена сделка. В регулаторно и законодателно отношение обаче някои мерки вероятно имат нужда от прецизиране, според нея.

Александър Бър, директор ESG политики в Legal and General Investment Management, казва, че ограничаването на правилата “може да изложи на риск способността ни да разбираме ESG или свързаните с устойчивостта рискове.”

През тази седмица се очаква официални лица от ЕС да се срещнат с бизнес лидери и търговски организации, за да обсъдят евентуалните промени в ESG правилата. На тази среща обаче няма да присъстват компании, които инвестират устойчиво, което, според Бър, е “жалко.”

„Ако ще изпробвате нещо, наистина би трябвало да имате обратна връзка от целия пазар и да имате възможност да предоставите обратна връзка“.

Освен CSRD, ЕС ще използва „Омнибус“ процеса, за да обмисли промени в Регламента за таксономията на блока и Директивата за надлежна проверка на корпоративната устойчивост (CSDDD), която разглежда веригите за доставки на компаниите.

“Намираме се в решаваща повратна точка за устойчивото финансиране,” казва Филип Зауати, главен изпълнителен директор на Mirova.

“Въпреки че опасенията относно климата често остават настрана на фона на геополитически и икономически кризи, е наложително да запазим ангажимента си към нашите цели по отношение на устойчивостта".