
Техническо решение за ранно установяване и проследяване на безпилотни летателни средства, навлизащи в обхвата на подходите и зоните за излитане и кацане на българските летища, поискаха от транспортното министерство.
До настояването се стигна след сериозния инцидент от миналата седмица, при който дрон навлезе в района на летище София и наруши въздушния трафик.
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов проведе среща с генералния директор на РВД Георги Пеев и заяви:
“Необходими са подходящи антидрон системи за охрана периметъра на летищата. Конвенционалните системи за борба с дроновете са неприложими в тези обекти, защото могат да окажат влияние на комуникационното и навигационно оборудване”.

Инцидентът
Шест полета бяха блокирани, след като неидентифициран дрон предизвика смут на летището. Все още не е ясно кой го е управлявал и защо е прелетяло над аеропорта. Дронът е забелязан в близост в 21:13 ч. и е бил в района около час, съобщиха от Летище София.
РВД своевременно е забелязало дрона и е проследило траекторията му от момента, в който е влязъл в зоната на летище София до напускането ѝ.
Ръководителите на полети в РВД са били в постоянен контакт с МВР, Гранична полиция и ДАНС, и през цялото време са следили движението и поведението на дрона.
За да се гарантира сигурността на пристигащите самолети, се е наложило да бъде препланирано кацането на няколко самолета, така че да им се осигури безопасна траектория.

Повишени мерки за безопасност и на жп гарите
Допълнителни блокиращи системи, които не позволяват два влака да бъдат пуснати един срещу друг, ще бъдат инсталирани в 70 гари и районите около тях. До тези мерки се стигна, след като два товарни влака се удариха край София, между гарите Кремиковци и Световрачене.
Според вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.
„Още на първата си среща с ръководствата на НКЖИ и БДЖ наредих в най-кратък срок да се приложи нов системен подход за контрол, който да се задейства при вероятност от човешка грешка. Крайно време е българските граждани да се движат спокойно и превозите на товарите да са безопасни“.
Той очаква да бъдат предложени два вида мерки – спешни и дългосрочни, които изискват по-сериозно финансиране. Едно от първите действия е забраната да се преминава на червен сигнал.
„Има 21 гари в страната с индустриални клонове, които дават възможност за нерегламентирано излизане на влаковете по основната жп мрежа, какъвто беше случаят в Кремиковци“, каза министър Караджов. Той посочи, че всички те ще бъдат оборудвани с допълнителни технически средства, така че излизането директно от такъв коловоз да бъде невъзможно.
Въвеждат се допълнителни обучения на целия експлоатационен персонал, свързан с безопасността на превозите.
„Разпоредил съм нулев толеранс към служителите, нарушаващи правилата по безопасност – при първо нарушение служителят се уволнява. Досега 8 служители са освободени. Става дума за инциденти без сериозни последици, но това е ясен сигнал, че и най-безобидната грешка ще бъде санкционирана най-строго“.
Сред останалите мерки са внедряване на системата за комуникация GSM-R в подвижния състав на превозвачите и инсталиране на GPS система във всеки локомотив, за да има постоянна проследимост.
Своевременно ще се осигуряват основни материали за поддръжката на железопътните трасета в безопасно състояние. Поетапно ще се монтират камери за видеонаблюдение и запис на звук на работните места, в които се проследява движението на влаковете.
Забраняват се ремонтни дейности по железопътната инфраструктура при непрекъснато влаково движение, т.е. ако има ремонти, влак по релсите не може да се движи. Български държавни железници трябва да ограничат нерегламентирания достъп до влаковете, престояващи в гарите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Рудолф Дизел - изобретателя на дизеловия двигател
18.03.2025Втори шанс за превзетия от туристи райски остров в Малта
18.03.2025Стартъп създава глобална технологична платформа за рециклирана дървесина
18.03.2025Банкнотите в обращение у нас отново под 30 млрд. лв.
18.03.2025Revolut vs. Paysera vs. Wise - как да изберем платежна сметка?
18.03.2025Alphabet води преговори за придобиването на Wiz срещу над $30 млрд.
18.03.2025Прочети още
Блокираните в космоса астронавти на НАСА поеха към Земята
darik.bgРазпръсна ли Вучич протестиращи със звуково оръжие? (ВИДЕО)
darik.bgОсем пострадали при инцидента в РСМ са в болници у нас
darik.bgАтанас Фурнаджиев: Проблемът не е в това колко чужденци играят, проблемът е в това да играят българи
dsport.bgАтанас Фурнаджиев: Аз лично съм „за“ намаляване на отборите в Първа лига
dsport.bgБезплатни лекарства за децата поискаха организации
9meseca.bg