Испания нареди на платформата за краткосрочни наеми Airbnb да премахне над 65 000 обяви в страната поради нарушаване на разпоредбите.

Местното министерство за правата на потребителите посочва сред причините за тази стъпка липсващи номера на лицензи, неясна собственост и несъответствия между обявените и официалните данни.

Този ход идва на фона на нарастваща криза с достъпността на жилищата в Испания, довела до ескалиращи протести срещу покачващите се наеми и цени на имотите.

Мнозина обвиняват разрастването на употребата на платформите за краткосрочни наеми, особено Airbnb, за изостряне на проблема, особено в популярни туристически центрове, като Мадрид и Барселона.

Жилищни проблеми и техните решения

Действията на правителството отразяват нарастващия натиск за справяне с опасенията на гражданите и регулиране на пазара на краткосрочни наеми.

Миналата година Барселона представи амбициозен план за постепенно премахване на всички 10 000 лицензирани апартаменти за краткосрочно отдаване под наем до 2028 г., с цел да се даде приоритет на жилищата за постоянни жители.

Тази последна стъпка на национално ниво е насочена към обявите за ваканционни имоти в Мадрид, Андалусия и Каталуния, чиято столица е Барселона.

Ходът е показателен за по-широките усилия на правителството за справяне с жилищната криза и овладяване на въздействието на ваканционните имоти върху испанския пазар.

Министърът, отговарящ за потребителите, Пабло Бустиндуй заяви, че целта му е да сложи край на общата „липса на контрол“ и „незаконност“ в бизнеса с ваканционни жилища.

„Край на извиненията. Стига със защитата на тези, които правят бизнес от правото на жилище в нашата страна“.

Жилищното строителство се превърна в основен проблем в Испания, тъй като не успява да се справи с търсенето, откакто строителният балон се спука преди повече от 15 години.

Според официални данни, към ноември миналата година в Испания е имало около 321 000 жилища с лицензи за ваканционни имоти под наем, което е с 15% повече спрямо 2020 г.

Много повече работят без официални лицензи. Министерството за правата на потребителите започна разследване на Airbnb през декември.

Говорител на платформата не е отговорил на искане за коментар от The Independent. През декември компанията заяви, че винаги е изисквала от домакините да имат разрешение да отдават жилищата си под наем и да спазват всички местни правила.

От Airbnb също така посочиха, че министерството не е предоставило списъци с несъответстващи на изискванията места за настаняване и че много собственици не се нуждаят от лиценз, за ​​да отдават имота си под наем.

Компанията заяви, че министерството няма правомощия да взема решения относно краткосрочните наеми и пренебрегва съдебни решения, в които се посочва, че Airbnb е дигитална компания, а не фирма за недвижими имоти.