Вече са осигурени средства за компенсиране на щетите от последните унищожителни градушки.

Заявления земеделските стопани могат да подават от днес, 28 май, до 9 юни 2025 г., включително, съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов.

Той се срещна в Нова Загора със земеделски производители, пострадали от падналата градушка през почивните дни.

Големи поражения

Всички проверки за пропаднали площи в общината ще бъдат направени абсолютно коректно от общинските служби „Земеделие“ и ще бъде спазена нормативната уредба при 100% пропаднали площи да се заплатят до 80% от направените разходи по технологична карта за съответната култура, заяви министърът.

По предварителна информация, общата площ на засегнатите земеделски земи в община Нова Загора е около 60 хил. дка, засети основно с пшеница, слънчоглед, ечемик, царевица и кориандър.

Министър Тахов призова земеделските стопани да подават бързо заявления до 9 юни, за да може служителите на общинските служби „Земеделие“ да направят своевременно теренните проверки и Държавен фонд „Земеделие“ да разплати в кратък срок обезщетенията.

Нови ракетни площадки срещу градушки

Противоградовата защита в страната ще бъде разширена с нови ракетни площадки и генератори, включително на територията на област Сливен, съобщи още министърът.

Той коментира, че е проектирано изграждането на 25 ракетни площадки в допълнение към действащите в момента. В областите Кюстендил, Перник, Ямбол и Бургас е предвидено да бъдат разположени наземни генератори на сребърен йодид.

По данни на Изпълнителна агенция „Борба с градушките“, от началото на активния сезон по противоградова защита, който стартира на 15 април, до момента в страната са проведени 80 въздействия, обработени са 309 градоопасни облака и са изстреляни общо 5723 ракети.

За сравнение, за същия период на миналата година са проведени 66 въздействия и са обработени 238 клетки с 3470 ракети. През аналогичния период на 2023 г. проведените въздействия са 65 срещу 227 клетки с 2099 ракети.

Налице са промени в климата с дълги периоди на засушаване, последвани от дъждове и градушки, и увеличаване на броя на суперклетките всяка година, заяви изпълнителният директор на агенция инж. Валери Ценов.