
Повечето художествени галерии и музеи са известни с изкуството, което представят. Националната галерия в Лондон, например, разполага с творбата „Слънчогледи“ на Ван Гог.
Музеят на Изабела Стюарт Гарднър в Бостън обаче днес е по-известен с произведенията на изкуството, които вече не показва.
На 18 март 1990 г. културната институция става жертва на най-голямата кражба на изкуство в историята. Тринадесет произведения, оценени на над половин милиард долара - включително три картини на Рембранд и Вермеер, са откраднати посред нощ, докато двамата охранители седят в мазето, завързани с тиксо.
Обирът е съкровищница от изненадващи факти и неочаквани сюжетни обрати. Ето пет неща, които правят музея на Изабела Стюарт Гарднър и неговата известна кражба толкова интересни.
Жената зад сградата
Изабела Стюарт Гарднър - основателката и съименница на музея, е очарователен персонаж. Дъщеря и вдовица на двама успешни бизнесмени, Гарднър е филантроп и колекционер на произведения на изкуството, която построява мястото, за да излага скривалищата си.
„Когато отваря музея през 1903 г., тя нарежда да бъде безплатен, печелейки признателността и присъствието на цял Бостън“, разказва авторът на книга за обира Стефан Къркджиан пред CNN.
„Нейният музей в този момент представя най-голямата колекция от произведения на изкуството на частно лице в Америка.“
Гарднър има връзки и с новоизлюпената кампания за политически права на жените. Музеят показва снимките и писмата на нейната приятелка Джулия Уорд Хау - организатор на две дружества за избирателно право в САЩ, както и отпечатък на Етел Смит - композитор и близка приятелка на лидера на английските суфражетки Емелин Панкхърст.
Филантропката изглежда обича да флиртува със скандалите и клюките: веднъж тя пристига на представление на Бостънския симфоничен оркестър с лента за шапки, украсена с името на любимия й бейзболен отбор Ред Сокс. Илюстрация в издание на Бостън Глоуб от януари 1897 г. я показва да извежда на разходка един от лъвовете на Бостънския зоопарк.
Донякъде по ирония на съдбата, когато Мона Лиза е открадната през 1911 г., Гарднър казва на пазачите на музея, че ако видят някой да се опитва да ги ограби, трябва да стрелят и да го убият.

Изкуството, което не е откраднато
Плячката на крадците се оценява на над половин милиард долара. Те обаче оставят най-скъпия артефакт в сградата: „Изнасилването на Европа“ от Тициан, който Гарднър купува от лондонска художествена галерия през 1896 г. - тогава рекордна цена за картина на стар майстор.
Защо да извършите най-големия обир на изкуство в историята и да си тръгнете без най-ценното произведение в музея? Е, размерът може да е изиграл роля.
Най-голямото откраднато произведение е „Христос в бурята на Галилейското езеро“ на Рембранд, известен с това, че е единственият морски пейзаж на художника и е с размери приблизително 1.5x1.2 метра. „Изнасилването на Европа“, междувременно, е по-голям - с размери почти 1.8x2.1 метра.
Факторът Наполеон
Около 2005 г. разследването на откраднатите произведения на изкуството се отклонява към френския остров Корсика в Средиземно море. Двама французи с предполагаеми връзки с корсиканската мафия се опитват да продадат две картини: една на Рембранд и една на Вермеер.
Бившият специален агент на ФБР Боб Уитман участва в акция, опитвайки се да ги купи, но операцията, в крайна сметка, се проваля, когато мъжете са арестувани за продажба на произведения на изкуството, откраднати от Музея за модерно и съвременно изкуство в Ница.
Защо „корсиканските мафиоти“ биха се интересували от ограбването на музей на изкуството в Бостън? Отговорът може да се крие в бронзов орел - 25-сантиметровото украшение, откраднато от върха на наполеоново знаме по време на обира.
„Беше доста странен избор за крадците да го вземат“, каза Кей, „но се оказва, че Корсика, по същество, е родината на Наполеон.“ Френският император е роден на острова през 1769 г., а в бившия му семеен дом сега се помещава национален музей.
„Това е много завладяваща идея,“ според Кели Хоран, заместник-редактор на Boston Globe, която допълва, че „корсиканска банда гангстери може да се е опитала да открадне знамето.”

Рокендрол крадец
18 март 1990 г. не е първият път, в който Рембранд е откраднат от музей в Бостън. През 1975 г. крадецът Майлс Конър влиза в Музея за изящни изкуства в Бостън и си излиза с Рембранд, пъхнат в големия джоб на палтото му.
Той е първият заподозрян на ФБР по случая Гарднър, но стените на федералния затвор – в който се намира по обвинения в притежание на наркотици - му осигуряват доста солидно алиби.
Когато не краде, Конър е музикант. По време на концерти той се запознава с Ал Дотоли, който работи със звезди, включително Франк Синатра и Лайза Минели.
През 1976 г. Конър влиза в затвора за кражба на произведения на изкуството, извършена в Мейн. Надявайки се да използва откраднатия си Рембранд, за да получи по-лека присъда, той се нуждае от Дотоли, за да предаде картината на властите от негово име.
Невидим крадец?
Едно от откраднатите произведения на изкуството - Chez Tortoni на Едуар Мане, е взето от Синята стая на музея на първия етаж. Картината се отличава по две причини, като първата е рамката. Крадците оставят почти всички рамки, изрязвайки картините от тях, което Хоран определя, като „да прережеш нечие гърло.“
Рамката на Chez Tortoni обаче е оставена на необичайно място - не в стаята, от която е открадната, а в стола на службата за сигурност. Още по-забележително е, че нито един детектор за движение не е включен в Синята стая. Това навежда следователите на мисълта, че обирът може да е вътрешна работа.
„Във ФБР установихме, че около 89% от обирите на музейни институции са с участието на вътрешни хора“, казва Уитман. „Така се крадат тези неща.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 6 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 6 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 7 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 8 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 8 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 8 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Левски удвои срещу ЦСКА 1948, Алекс Колев пропусна дузпа
dsport.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg