През първите два месеца на тази износът на България възлиза на 12.81 млрд. лв., което е с 11.4% по-малко в сравнение със същия период на 2023 година. Вносът също намалява, на с по-слаби темпове (с 6.8% спрямо периода януари-февруари 2023 г.), като достига 15.1 млрд. лв.
Общото външнотърговско салдо за първите два месеца на годината е отрицателно и е на стойност 2.29 млрд. лева, показват данните на Националния статистически институт. През първите два месеца на предходната година търговският дефицит е бил в размер на 1.74 млрд. лева.
Търговия с трети страни
През периода януари - февруари 2024 г. износът на стоки от България за трети страни намалява с 9.3% в сравнение със същия период на 2023 г. и е на стойност 4.46 млрд. лева.
Основни търговски партньори на България са Турция, Съединените американски щати, Република Северна Македония, Китай, Сърбия, Обединеното кралство и Гибралтар, които формират 50.6% от износа за трети страни.
При износа най-голям ръст е отбелязан в секторите „Химични вещества и продукти“ (12.9%) и „Необработени материали, негодни за консумация (с изключение на горивата)“ (7.9%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (47.6%).
Вносът на стоки в България от трети страни през периода януари - февруари 2024 г. намалява с 13.2% на годишна база до 5.89 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Китай, Руската федерация и Украйна.
най-голямо увеличение е отчетено в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (6.2%), а най-голям спад се наблюдава в сектор „Необработени материали, негодни за консумация (без горива)“ (с 27.1%).
Външнотърговското салдо на България с трети страни за периода януари - февруари 2024 г. е отрицателно и е в размер на 1.42 млрд. лева.
Търговия с ЕС
През януари 2024 г. (за когато са последните актуални данни на НСИ за търговията в рамките на ЕС) износът на стоки от България за държавите от Общността намалява със 17% спрямо същия месец на 2023 г. и е в размер на 4.1 млрд. лева.
Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Белгия, които формират 60.8% от износа за държавите - членки на ЕС.
Вносът на стоки в България от ЕС през януари 2024 г. намалява с 0.5% спрямо същия месец на 2023 г. и е на стойност 4.56 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Румъния, Гърция, Италия и Нидерландия.
При износа най-голям ръст е отбелязан в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (38.3%), а най-голям спад се наблюдава в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (54.3%).
При вноса най-голямо увеличение е отчетено в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (252.2%). Най-голям спад пък се наблюдава в сектор „Химични вещества и продукти“ (18%).
Външнотърговското салдо на България с ЕС през януари 2024 г. е отрицателно и е на стойност 462.2 млн. лева.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Скромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 21 минАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 45 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 54 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 2 часаAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Миралем Сюлеймани в откровено интервю пред Димитър Илиев
dsport.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg