
Строителството на супервисок небостъргач може да се възобнови още следващата седмица - почти 10 години, след като работата по проекта беше спряна.
Очаква се 597-метровият Goldin Finance 117, който достигна върха си в северния китайски пристанищен град Тиендзин, но стои недовършен от 2015 г. насам поради финансови затруднения, да бъде завършен през 2027 г.
С височина от 117 етажа, кулата трябваше да бъде най-високият небостъргач в Китай, когато започна строителството й през 2008 г.
Конструкцията е построена с помощта на „мега колони“ за защита от силни ветрове и земетресения, а дизайнът ѝ, приличащ на „бастун“, е увенчан с атриум с форма на диамант, съдържащ плувен басейн и наблюдателна площадка.
Според архитектите от P&T Group, на горните етажи е трябвало да се помещават офиси и петзвезден хотел.
Но проектът беше спрян след срива на китайския фондов пазар през 2015 г., който постави под съмнение бъдещето на базираната в Хонконг Goldin Properties Holdings.
Компанията за недвижими имоти, чийто основател Пан Сутонг беше сред най-богатите бизнесмени в Хонконг, оттогава е в несъстоятелност.
Ново разрешително за строеж, в което се посочва цена от почти 78 млн. долара, предполага, че името на несъществуващата вече фирма е премахнато от името на сградата, според китайските държавни медии.
Не е ясно дали плановете за използването на „супервисокия“ небостъргач остават същите. P&T Group и BGI Engineering Consultants - държавната компания, посочена в разрешителното, са отказали коментар на CNN.

Изоставените небостъргачи на Китай
През последното десетилетие изоставените небостъргачи, разпръснати по силуета на Китай, се превърнаха в емблематични за проблемите на страната с недвижимите имоти.
През 2020 г. Министерството на жилищното строителство и Националната комисия за развитие и реформи издадоха насоки, забраняващи нови кули с височина над 500 метра – ход, който очевидно е насочен отчасти към ограничаване на спекулативното финансиране, често стоящо в основата на проекти за небостъргачи.
В понеделник китайската Greenland Group обяви, че работата по замразената кула Chengdu Greenland Tower в югозападния град Ченгду се възобновява, съобщиха местни държавни медии.
Строителството на 468-метровия небостъргач е спряно от 2023 г., след като държавният предприемач се сблъска с финансови затруднения, според Ройтерс.
Фактът, че два нашумели проекта се възобновяват едновременно едва ли е съвпадение, смята Цяо Шитун, професор по право в Юридическия факултет на университета Дюк и автор на две книги за китайските недвижими имоти.
„Националното правителство ясно заяви, че иска да стабилизира пазара на недвижими имоти“, каза Цяо по време на видеообаждане, добавяйки, че насърчава местните власти да помогнат за „съживяването“ на затруднения сектор.
„Това е сигнал за пазара – не става въпрос само за самите небостъргачи.“
Въпреки че новото финансиране на кулата в Тиендзин все още не е ясно, Цяо смята, че държавата е предложила инвестиции и преструктуриране на дълга, за да помогне за стартирането на проекта.
„Супервисоките небостъргачи не са непременно най-ефективните проекти и не е задължително да генерират печалби, но са показатели. С възраждането и завършването на този проект правителството се надява, че може да увеличи доверието на хората.“
За местните власти завършването на изоставените небостъргачи е и в името на „имиджа на града“, според Фей Чен, преподавател по архитектура и градски дизайн в Ливърпулския университет в Обединеното кралство.
„Те не искат един проект да бъде недовършен и да остане такъв, което е грозно за всички.“
Чен обаче подчертава, че възобновяването на строежите в Тиендзин и Ченгду е малко вероятно да предвещава завръщане към „суетните проекти“ от последните години.
„Правителството е наясно, че въпреки че тези проекти имат някои положителни ефекти върху района, те изискват твърде много инвестиции и не са финансово или екологично устойчиви. Мисля, че общата тенденция на градско развитие не се променя от факта, че някои проекти се възобновяват. Става въпрос по-скоро за усилията на местните власти да направят града си по-добър.“

Китай доминира при небостъргачите
Въпреки икономическите опасения и затягащите се регулации, Китай продължава да доминира в световното строителство на небостъргачи.
От 133-те небостъргача с височина 200 метра или повече, завършени по света през миналата година, 91 са в Китай, според данни на Съвета за високи сгради и градски местообитания.
Чен казва, че небостъргачите, макар и скъпи за изграждане, често се използват от предприемачите като „магнити“ за инвестиции в околния район. Goldin Finance 117, например, е част от по-широк проект, съдържащ вили, търговски сгради и офиси, както и конгресен център, развлекателен център и поло клуб.
Съдбата на тези проекти не е изрично очертана в новото строително разрешение, въпреки че, според сведенията в него, е описано развитието на няколко „търговски коридора“.
Но с бавните продажби на имоти и ниските нива на заетост на офис площи в целия Китай, икономическата жизнеспособност на проекта остава под въпрос, каза Цяо. „Това е огромна инвестиция“, добави той, „И аз сериозно не знам кой ще купи или наеме това търговско пространство.“
По време на десетилетната пауза Тиендзин посрещна още един свръхвисок небостъргач - финансовия център Tianjin CTF, който с височината си от 530 метра в момента е осмата най-висока завършена сграда в света.
Goldin Finance 117, междувременно, беше надминат по височина както от извитата Шанхайска кула, така и от финансовия център Ping An в Шънджън, което означава, че след завършването си ще стане едва третият най-висок небостъргач в страната (и шестият най-висок в света).
Той ще падне до осмо място в световен мащаб, ако километричната кула Jeddah Tower в Саудитска Арабия - чието строителство също наскоро се възобнови след дългогодишна пауза, и Burj Azizi в Дубай бъдат завършени по-късно това десетилетие.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Има ли ограничение колко лева ще можем да обменяме в евро на ден?
преди 59 мин25 плажа и 5 яхтени пристанища у нас със Син флаг през 2025 г.
преди 1 часМЕТРО Кеш енд Кери сменя името си в България
преди 1 часФренската Alstom ни доставя 35 влака за €452 млн.
преди 1 часДо 2035 г.: Глобалният ядрен капацитет нараства със 100 GW
преди 2 часаМихаела Доцова, МОСВ: Регламентът за екодизайн е ново начинание на ЕС (ВИДЕО)
преди 2 часаПрочети още
Щатът Калифорния изпревари Япония и вече е четвъртата икономика в света
darik.bgФон дер Лайен очаква да говори с Тръмп на погребението на папата
darik.bgДецата във Великобритания може да се окажат с вечерен час за влизане в социалните мрежи
darik.bgВеласкес преди мача с Арда: Харесвам отборите, които обичат повече да създават, а не да рушат играта (ВИДЕО)
dsport.bgАлекс Колев пропуска двубоя на Левски с Арда
dsport.bgКак да възпитаме финансово децата: съвети от финансиста Силвия Домузова
9meseca.bg