В източния край на германския планински масив Шварцвалд, точно извън средновековния град Ротвайл, странна структура - небостъргач, в който никой не живее, доминира над пейзажа.
Наречен TK Elevator Testturm, с височината си от 246 метра той е сред най-високите сгради в страната. Въпреки това, както показва очевидното отсъствие на прозорци, тази висока структура не е пълна с жужащи офиси или луксозни апартаменти.
Основната цел на кулата е скрита в ядрото й: 12 шахти, използвани за тестване на най-новите модели асансьори.
Германският производител TK Elevator, който доставя асансьори за небостъргачи, включително за One World Trade Center в Ню Йорк, има тестови кули в Атланта – 128-метрова структура, разположена в Батерия, както и в китайския Жонгшан. Издигаща се на 247 м, последната е почти три пъти по-висока от Статуята на свободата.
Тестовите кули за асансьори могат да да бъдат и по-високи. Например кулата H1, построена от японския конгломерат Hitachi в китайския Гуанджоу, достига 289 метра височина. Това е една от най-високите сгради в града и е толкова голяма, че би била сред 25-те най-високи сгради в Ню Йорк и трета по височина в Ел Ей.
Кулите за тестване на асансьори са „малко като тестова писта за отбор от Формула 1“, разказва за CNN Томио Пихкала, главен технологичен директор на финландския производител на асансьори Kone.
„Основната и най-важна причина, поради която съществуват тестови кули, е, че проверката на определени функции за безопасност може да се извърши само в реална среда.“
Реална среда
Kone, инсталирала асансьори в Taipei 101 (най-високата сграда в света от 2004 г. до 2010 г.) и The Shard в Лондон, отваря първата си тестова кула в Хивинкаа, Финландия, през 1967 г.
Оттогава компанията е построила още четири тестови кули, като най-високата, завършена през 2015 г., се намира в Куншан в Китай и достига 235 м.
„В тестовите кули ние подобряваме реалните работни условия на асансьора без присъствието на нормални потребители“, казва Пихкала. „Това е отлично място за проверка на качеството, комфорта и надеждността на един асансьор.“
Един от тестовете за безопасност симулира свободно падане. „Аварийната спирачка и предпазното оборудване трябва да се активират, за да спрат асансьора безопасно, така че никой вътре да не бъде наранен,“ разказва още експертът.
Причината някои тестови кули да са толкова високи е, че повечето модерни асансьори са толкова бързи, че бързо им свършва мястото, добавя Пихкала. „Когато имате по-бърз асансьор, имате нужда от по-висока тестова кула“, обяснява той.
„Високоскоростните асансьори се движат с повече от 9 метра в секунда и за да тествате такъв тип асансьор, имате нужда от достатъчно пространство, за да ускорите до максималната скорост и след това да намалите.“
Изграждането нагоре обаче не е единствената опция. Всъщност, най-дългото съоръжение за изпитване на асансьори в света е под земята. Разположено в Титири, Финландия, то е част от работеща варовикова мина и достига дълбочина от над 350 метра.
„Това е уникално в нашата индустрия“, казва Пихкала за съоръжението. „Постигнахме споразумение да използваме някои открити шахти в мина, което ни позволява да тестваме асансьори, подходящи за сгради с височина до един километър.“
На място асансьорите могат да бъдат тествани при скорости около 19 метра в секунда, а тестовете за свободно падане показват, че рама на асансьор от 10 тона достига 26 метра в секунда. Мината има 11 шахти с обща дължина почти два километра.
Както всички небостъргачи, асансьорните кули трябва да издържат на силни ветрове, които могат да причинят люлеене и да повлияят на условията за изпитване.
Поради тази причина някои от тях са снабдени с амортисьори, които противодействат на вибрациите, причинени от лошо време или от земетресения. Около една трета от 20-те най-високи сгради в света разполагат с такива.
Въпреки това, за инженери, които искат да тестват асансьорна технология в екстремни условия, тези амортисьори могат да се използват и по точно обратния начин: да създават вибрации, вместо да ги абсорбират.
TK Elevator Testturm в Ротвайл има 200-тонен амортисьор, окачен на четири стоманени кабела, който се задвижва от два двигателя. Полученото трептене симулира вятър и земетресения, които са сред най-големите предизвикателства при разработването на асансьори, според TK Elevator.
Туристическа атракция
Дизайнът на кулата Rottweil се отличава с външна част от фибростъкло, която й придава елегантен, непрозрачен външен вид. Освен че предпазва сградата от слънчева радиация и се бори с вятъра, фасадата я превръща в местна архитектурна забележителност, според TK Elevator.
Тя привлича посетители, откакто отвори врати през 2017 г., като дори е домакин на ежегодно състезателно „бягане по стълби“, което привлича над 1000 участници.
Повечето хора обаче идват заради наблюдателната площадка - най-високата в Германия, която предлага невероятна гледка към Шварцвалд.
До нея, естествено, се стига с бърз асансьор. „За 30 секунди посетителите се издигат на височина от 232 метра“, казва мениджърът на кулата Беате Хьонле пред CNN.
„Пътуването е със скорост 8 метра в секунда и в ясен ден посетителите могат да видят швейцарските Алпи. Без значение кое време на годината е, кулата и гледката винаги предлагат нещо специално.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 54 минFord закрива 4000 работни места в Европа
преди 1 часПродадоха залепен за стената банан за $6.24 млн.
преди 1 часНай-евтините коледни базари в Европа този декември
преди 2 часаНад 1 млрд. евро емигрантски пари у нас за 9 месеца. Откъде са най-големите преводи?
преди 2 часаСпряха самолет от полети след бягство на 132 хамстера
преди 3 часаПрочети още
Мемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgПремиерът Чолаку: България и Румъния влизат в Шенген през януари
darik.bgИздадоха виза за проектиране на стадион ''Георги Аспарухов''
dsport.bgТехническият директор на БФС: Трябваше да се справим с много текущи и завещани проблеми
dsport.bgИдеалният подарък "С любов за косата" от Parusan
9meseca.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg6 лесни начина да се стоплите през зимата
idei.bg