Една от иновациите по време на тазгодишната Олимпиада в Париж се предполагаше да бъде услуга с летящи таксита. Германската компания Volocopter обеща, че нейният двуместен летателен апарат VoloCity ще транспортира пътници из града.

Това така и не се случи, а компанията просто показа демонстрационни полети. Пропускането на този краен срок беше злепоставящо, но зад кулисите имаше по-сериозен проблем - Volocopter се опитваше спешно да набере средства, за да продължи дейността си.

Преговорите за заем от 100 млн. евро от правителството се провалиха през април.

Сега се възлагат нови надежди на китайската Geely, която води преговори за придобиването на 85% във Volocopter срещу финансиране от 95 млн. долара, според публикация на Bloomberg. Сделката означава, че евентуалното бъдещо производство може да бъде пренесено в Китай.

Volocopter е една от десетките компании по света, които разработват електрическите превозни средства с вертикално излитане и кацане, или еVTOL. Техните машини обещават гъвкавостта на хеликоптер, но без високите разходи, шума и замърсяването.

След като се сблъскаха с огромните разходи за това такива иновативни превозни средства да получат одобрението на регулаторните органи и след това да бъдат изградени производствени мощности, някои инвеститори се отказват.

Една от най-известните жертви е Lilium. Германската компания беше разработила радикална версия на еVTOL.

Превозното средство на Lilium използва 30 електромотора, които могат да бъдат контролирани в унисон, така че летателният апарат да преминава от вертикално излитане към полет напред.

Концепцията се оказва привлекателна, като компанията твърди, че има поръчки и меморандум за разбиране за 780 превозни средства от цял свят.

Компанията успя да демонстрира технологията си, като използва дистанционно управляван умален модел. Lilium беше започнала производството на първите летателни апарати в реален размер, а тестовете трябваше да започнат в началото на 2025 г.

По време на авиоизложението във Фарнборо през юли главният оперативен директор на Lilium Себастиен Борел звучеше уверено. Той заяви пред BBC:

“Определено изразходваме средства, но това е добър признак, защото означава, че произвеждаме летателния апарат. Ще имаме три превозни средства в производство до края на годината и сме набрали 1.5 млрд. евро”.

След това обаче парите свършиха. Lilium се опита да уреди заем на стойност 100 млн. евро от германската банка за развитие KfW. Това обаче изисква гаранции от правителството и от местните власти, които така и бяха получени.

В началото на ноември основните оперативни дейности на компанията влязоха в процедура по несъстоятелност, а акциите ѝ бяха премахнати от борсата Nasdaq.

За момента работата по новия летателен апарат продължава, като компанията работи с експерти по преструктуриране, за да продаде бизнеса или да привлече нови инвестиции. Въпреки това, да се стигне до производство на новия летателен апарат изглежда по-трудно от когато и да било.

Най-известният играч в сферата на eVTOL e Vertical Aerospace. Базираната в Бристол компания е основана през 2016 г. от бизнесмена Стивън Фицпатрик, който е основател и на OVO Energy.

Нейният поразяващ модел VX4 използва осем големи витла, монтирани на крила, които генерират тяга. Фицпатрик е заявявал, че летателният апарат ще бъде “100 пъти” по-безопасен и тих от хеликоптер на 20% от цената.

Компанията отчита напредък. След като приключи с програма за тестове с дистанционно управление, тя започна тестове с пилот по-рано през годината.

Имаше и сериозни спънки. През август миналата година прототип с дистанционно управление беше силно увреден, след като се разби по време на тестове на летище Котсуолд след откъсване на перка на едно от витлата.

През май един от ключовите партньори на компанията - инженерният гигант Rolls Royce, се отказа от сделка за доставка на електромотори за летателния апарат.

Амбициите на компанията обаче остават големи. Vertical Aerospace казва, че ще достави 150 летателни апарата на свои клиенти до края на десетилетието. Дотогава компанията очаква да разполага с капацитета за производство на 200 летателни апарата годишно.

Въпреки това финансовият натиск се засилва. Фицпатрик инвестира допълнителни 25 млн. долара в компанията през март. Други 25 млн. долара, които трябваше да бъдат инвестирани през март, ако не бъде намерена алтернативна инвестиция, обаче все още не са платени.

Към септември Vertical е разполагала с 57.4 млн. долара, но очаква да похарчи близо два пъти повече от тази сума в идната година.

Надеждите за бъдещето изглежда са свързани с евентуална сделка с американския финансист Джейсън Мудрик, който вече е основен кредитор посредством своята компания Mudrick Capital Management.

Той е предложил да инвестира 75 млн. долара в бизнеса и е предупредил борда на директорите на Vertical, че отхвърлянето на плана му ще доведе неизбежно до процедура по несъстоятелност. Фицпатрик обаче е против този ход, тъй като би изгубил контрол над основаната от него компания.

Запознати с преговорите източници казват, че двете страни са близо до сключването на споразумение. Компанията смята, че ако бъде осъществена сделка, това ще отключи допълнителни възможности за финансиране.

На фона на всички тези сътресения, един европейски проект върви тихо по план, казва Бьорн Ферм, който има опит в аеронавигационното инженерство и е пилотирал бойни самолети за шведските военновъздушни сили.

Сега той работи за аерокосмическата консултантска компания Leeham и твърди, че еVTOL проект, който се разработва в Airbus, вероятно ще оцелее. Четириместният летателен апарат CityAirbus NextGen е оборудван с осем витла и има пробег от 80 км. Според Ферм:

"Това е технологичен проект на техни инженери, а те разполагат с парите и с ноухау".

На други места по света други добре финансирани стартъп компании имат добри шансове да стигнат до производство на своите летателни апарати. Сред тях са и Joby и Archer в САЩ.

След като летателните апарати бъдат произведени, следващото предизвикателство е да се види дали за тях има печеливш пазар. Първите обслужвани маршрути вероятно ще бъдат между летища и градски центрове. Дали обаче това ще носи печалби?

"Най-проблемното нещо, когато става въпрос за разходите, са пилотът и батериите. Трябва да сменяте батериите по няколко пъти в годината," посочва Ферм.

Предвид цялата несигурност и разходи, може би си задавате въпроса защо въобще инвеститори влагат пари в електрически летателни апарати. "Никой не иска да изпусне следващата Tesla," казва Ферм.