Общо 68% от имотните сделки, сключени в Манхатън, Ню Йорк през четвъртото тримесечие на 2023 г. са осъществени с пари в брой спрямо 55 на сто година по-рано.

Основната причина за този факт, е че богатите инвеститори гледат на града като убежище за парите си, като целта им е, както защита на богатството, така и диверсификация.

В края на миналата година, част от тенденциите, които дърпаха назад пазара на имоти – инфлация, високи лихви по ипотечните кредити и ниско предлагане започнаха да се облекчават.

През декември, средната цена на фиксираните ипотечни кредити за 30 години в САЩ падна под 7% за първи път от миналия август.

По-ниските лихви по заемите дават основание на експертите да очакват повече сделки с кредити през 2024 г., а предлагането да се увеличи, тъй като настоящите рекордни цени ще мотивират все повече хора да обявят имотите си за продан.

Според последната информация от Федералния резерв на САЩ, до края на 2024 г. ще бъдат предприети три понижения на лихвите. Очакванията са, че за 2024 г. БВП на САЩ ще нарасне с 1.47%, а безработицата ще е на ниво от 3.7 на сто. (бел. ред. данни под 4% сочат, че икономиката работи на пълна заетост). 
 

През 2023 г. цените на премиум имотите в Манхатън отчетоха спад от 2%, докато сделките на годишна база намаляха с 28%.

Как е у нас?

Наскоро изпълнителният директор на CreditCenter Тихомир Тошев посочи, че според статистиката у нас този процент е равен на 50 на сто.

Експертът изказа мнение, че „това е и една от причините, поради които смята, че не може да се говори за балон на имотния пазар.