Разходите за жилища, включително вноски по ипотечни кредити, наеми, ремонти и сметки за комунални услуги, са най-голямото перо в бюджета на европейците, като делът им се е увеличил значително през последните две десетилетия.
Разходите за жилище изяждат и значителна част от разполагаемия доход на домакинствата, пише Euronews.
Какво включват жилищните разходи?
Според Евростат, жилищните разходи включват всички месечни разноски, свързани с поддръжката на дома.
За собствениците на жилища те включват лихвени плащания по ипотечни кредити, докато за наемателите - плащания за наем. В тях попадат и застраховките, задължителните такси за етажната собственост, ремонтите и поддръжката, данъците, както и комуналните услуги.
През 2023 г. средно в Европейския съюз 7% от разполагаемия доход е бил предназначен за жилищни разходи. Този дял варира от 11.6% в Кипър до 35.2% в Гърция. В България той е около 21%, тоест малко над средното за Общността.
Разполагаемият доход включва всички доходи от работа, инвестиции и собственост, трансфери между домакинствата и социални плащания, включително и пенсии.
Къде разходите за жилища са най-високи?
Гърция се отличава значително, тъй като втората страна в класацията - Дания, е със значително по-нисък дял на жилищните разходи (25.9%), следвана плътно от Германия с 25.2%.
Икономическата криза от последното десетилетие е ключовият фактор, който отличава Гърция от другите европейски страни по отношение на жилищните разходи, обясняват експертите.
Гръцките домакинства са загубили около 40% от доходите си между 2009 г. и 2014 г., а неотдавнашната инфлационна вълна допълнително ерозира разполагаемия им доход.
През този период се наблюдава и възход на платформите за краткосрочни наеми, скок в туризма, както и въвеждането на програма за т. нар. "златни визи"
В същото време строителството се забавя, като от години на пазара навлизат по-малко нови жилища, което води до сериозен ръст на цените и наемите.
Сред икономиките на от т. нар. "голяма четворта“, в ЕС Германия има най-високи жилищни разходи от 25.2%, следвана от Франция, където домакинствата харчат 17.9% от разполагаемия си доход по това перо. Това съотношение е още по-ниско в Испания (17.2%) и Италия (14.5%).
Три скандинавски страни – Дания, Норвегия и Швеция – се нареждат сред първите шест по този показател, като във всяка от тях делът на жилищните разходи надвишава 23.9%.
В долния край на класацията, освен в Кипър, разходите за жилища са под 15% от приходите още пет държави - Малта (12%), Словения (13.8%), Португалия (14%), Хърватия (14.4%) и Италия (14.5%).
Хората в риск от бедност харчат две пети от доходите си за жилище
Не е изненадващо, че домакинствата с по-ниски доходи отделят по-голяма част от разполагаемия си доход за жилищни разходи. За семействата с разполагаем доход под 60% от националната медиана, считани за изложени на риск от бедност, делът на жилищните разходи в разполагаемия доход е средно 38.2% в ЕС.
По този показател съотношението варира от 19.2% в Кипър до 62.4% в Гърция. Това означава, че в Гърция хората в риск от бедност трябва да харчат близо две трети от разполагаемия си доход за жилище. В страната 2.7 милиона, или 26.4% от населението, са били изложени на риск от бедност или социално изключване.
Хората в риск от бедност също са изразходвали повече от 45% от разполагаемия си доход за жилище в Дания (57%), Норвегия (48.5%), Швеция (48,1%), Чехия (46.1%), Германия (45.8%), Нидерландия (45.7%) и Швейцария (45.5%).
За разлика от тях, за тези с разполагаем доход над 60% от средния доход делът на разходите за жилище възлиза на 16.2% средно в ЕС.
Делът на жилищните разходи се увеличава в повечето страни, но в България пада
Данните на Евростат обхващат периода от 2020 г. до 2023 г., което позволява сравнение през последните три години. На ниво ЕС жилищните разходи постепенно нарастват всяка година, макар и леко. Между 2020 г. и 2023 г. общата промяна е 1.2 процентни пункта нагоре.
Жилищните разходи са се повишили с 1 процентен пункт или повече в 17 държави, показвайки възходяща тенденция. За разлика от тях, разходите са намалели с повече от 1 процентен пункт само в три държави.
Увеличението на жилищните разходи е 3 (пр. п.) или повече в седем държави: Унгария (5.7), Норвегия (5), Естония (4), Люксембург (3.8.), Германия (3.7), както и Турция и Малта (3).
За разлика от тях, България отчита най-голям спад с 2 процентни пункта.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
В отговор на митата - Китай изнася производства зад граница
преди 17 минDisney разкри в какво ще превърне свой хотел за $1 млрд.
преди 36 минИнвеститори с активи за $6.8 трлн.: ЕС да не се огъва на натиска за ESG
преди 46 минБългария - лидер в ЦИЕ по възможности за реализация на жените в техсектора
преди 1 час13 италиански острова — от популярни до подценени
преди 1 часЩе спре ли България да доставя вода на гръцките фермери?
преди 2 часаПрочети още
Бившият президент Джо Байдън подписа с топ агенция за таланти в Ел Ей
darik.bgЕвропейските лидери се съгласиха да засилят работата в сферата на отбраната
darik.bg“На пауза“: Тръмп се съгласи да отложи митата за Канада и Мексико (ОБНОВЕНА)
darik.bgЛудогорец сред отборите с най-много загуби в Европа
dsport.bgКошмара може да стане съотборник с бивши футболисти на Барселона и Милан
dsport.bgЕдно слънчево дете се бори за живота си - нека му помогнем
9meseca.bg