Търсенията в Google на “как да намалим стреса” са на рекордно високо ниво.

Неха Чодри - психиатър, лекуващ деца и възрастни, казва, че много нейни пациенти споделят, че не могат да си спомнят кога за последно са били толкова стресирани и неспособни да видят край на всичко това. Според нея:

“Скокът в търсенията в Google на начини за управление на стреса не е просто дигитален шум. Това е вик за помощ на ниво население.”

Чодри, която е главен медицински директор на Modern Health, казва, че допринасящите за това фактори са икономиката, политическият климат, климатичните промени и усещането, че “сме бомбардирани от информация, от която почти не можем да избягаме.”

Хората, които се чувстват претоварени от това, което се случва в национален и световен мащаб, трябва да продължават да се справят и с ежедневните отговорности в личния си живот.

Дори положителните промени в живота, като раждане на бебе, повишение в службата или планиране на сватба, могат да се отразят.

Според нея обаче, има един положителен извод от тази тенденция:

“Увеличението на търсенията днес е и знак, че хората може да са наясно с психическото си здраве и активно търсят начини за контролирането му.”

Ето няколко практични начина, които Чодри и психотерапевтът Катрин Смърлинг предлагат за намаляване на стреса и подобряване на цялостното психическо здраве.

Най-добрият лек за стреса е този, който ще приложите

Когато става въпрос за намаляване на нивата на стрес, и Чодри, и Смърлинг предлагат да отчетем кои неща са под наш контрол и да приемем тези, които не са. В крайна сметка, “неща, които ни стресират, са част от живота. Това никога не е въпросът,” казва Чодри.

Аспектът, който можете да контролирате най-добре, е как реагирате и се справяте с емоциите, които изпитвате. В повечето случаи, “ако правите добри избори, ще се справите със стреса,” казва Смърлинг.

Ето няколко механизма за справяне, които Чодри и Смърлинг препоръчват:

  • Излезте навън за разходка и събиране на малко слънчева светлина
  • Практикувайте медитация и осъзнатост
  • Общувайте лице в лице с роднини и приятели
  • Изгответе списък с любимите си песни и увеличете музиката
  • Обадете се на приятел, за да изпуснете парата или да си побъбрите
  • Фокусирайте върху изграждането на здравословни навици, като спорт, по-добър сън или по-добър начин на хранене
  • Работете с професионалист по психичното здраве

“Ключът е да намерите начин да управлявате стреса, който реалистично е част от живота ви без да добавяте повече стрес,” казва Чодри.

“Най-доброто облекчение за стреса е това, което, всъщност, прилагате. То не трябва да е идеално, а просто изпълнимо.”

Чодри и Смърлинг предлагат да се търси помощ, ако тактики за управление на стреса, които обикновено работят, вече не помагат.

Ако имате затруднения с мотивацията да станете от леглото и въобще с функционирането, ако се чувствате много депресирани или избягвате социални контакти, например, това може да е пример, че бихте имали полза от това да се свържете с терапевт или друг професионалист в сферата.

Понякога любимите ви хора ще забележат признаците преди вас, казва Смърлинг. Според Чодри:

“Започнете с малко, правете неща, които ви се струват постижими и си създайте навици, ако искате да понижите нивата си на стрес. Може да получите сериозни ползи за психическото здраве от много малки, повтарящи се навици.”