
Голяма част от хората в България не успяват да пестят, главно заради ниските си доходи. Да, все още заемаме последната позиция в ЕС по доходи, но това не е извинение за липсата на спестявания при част от сънародниците ни.
Ето пет прости съвета, които ще ни помогнат да пестим, макар и по малки суми:
Просто започнете
Спестяването е като мускул – колкото повече пестим, толкова повече се увеличава желанието ни да заделяме все повече средства. За целта е добре да започнете с по 10 или 20 лева на седмица, но също и да определите сума, към която се целите. Колко искате да сте спестили в края на годината или след 3-5 години?
Следете разходите си
Бюджетът е в основата на пестенето на пари. След като започнете да следите разходите си, ще се убедите, че през месеца харчите доста средства за ненужни и импулсивни покупки.
Вместо да посещавате кафенета и ресторанти, може да започнете да пиете кафе и да готвите вкъщи. Обядът в офиса може да е домашно приготвен, което също ще ви спести достатъчно средства.
Правилото 50/30/20
Това е основно правило в сферата на личните финанси. Според него, 50% от доходите ни трябва да се насочат към основните ни разходи – наем/заем, храна, транспорт и комунални услуги. Други 30% следва да насочим към пазаруване, пътувания и всякакви други желания, докато 20 на сто следва да отиват за спестявания и инвестиции.
Намерете начин да увеличите доходите си
Днес част от хората в големите градове работят на повече от едно място. Ако това ви носи допълнителен доход, с които ще можете да увеличите спестяванията си, или да намалите задълженията си, замислете се. Искате ли да сте в по-добро финансово положение?
Имайте предвид, че дори и да печелите повече пари, основната грешка, която хората допускат е, че това води и до по-големи разходи, а не до спестявания.
Опитайте предизвикателство за пестене на пари
Всяка година ви представяме няколко предизвикателства за пестене на пари. Тук може да намерите тези за 2025, 2024 и 2023 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !