В края на всяка година правим равносметка на изминалите 12 месеца, както и планове за следващите 365 дни.

Едно от най-важните неща, които следва да преосмислим, са финансите ни и какво трябва да предприемем, за да може да остават повече пари в портфейла ни.

Днес ще се спрем на нови пет предизвикателства, които можем да приложим в следващите месеци.

Спестяване на всички стотинки

На разположение на потребителите вече са няколко подобни приложения, към които може да свържете всичките си карти. При покупка приложението закръгля сумата, пести и инвестира рестото ни. Опцията е идеална за тези, които предпочитат да плащат с карта вместо в кеш.

Плащане само в брой

Опитайте се да използвате само кеш при покупките си. Физическите пари често карат хората да мислят повече за разходите и да правят по-малко импулсивни покупки.

2 000 лева, спестени за година

Малко под 5.50 лева, спестени на ден, биха ни осигурили 2 000 лева през следващата година. Сумата може да се спести от отказ от тютюнопушене, консумация на по-малко или никакъв алкохол или пък от спиране на ненужен платен телевизионен канал.

Седмица от месеца без покупки

Всеки уикенд част от хората правят седмичните си покупки - най-често след предварително подготвен списък на нужните продукти. Опитайте се това да са единствените похарчени пари в следващите седем дни.

Ще се изненадате колко пари ще спестите, ако приготвяте храна у дома и си носите обяд в офиса.

Заделяйте 10% от доходите си

Експертите по лични финанси препоръчват да плащаме първо на себе си, или иначе казано - да заделяме веднага процент от сумата, която да пестим и/или инвестираме. Това може да са 10 или повече процента от заплатата.

Тези средства ще са ни от полза в бъдеще, когато няма да получаваме същите средства или пък разходите по отделни пера от бюджета се повишат.