
„Вината на майката“ е толкова позната фраза, че рядко се замисляме какво всъщност означава – или защо е толкова упорита. Тя описва онова тихо, гризящо чувство, което много майки носят в себе си: че не правим достатъчно, не сме достатъчно присъстващи, обичащи, търпеливи или креативни. Че се проваляме, дори когато даваме най-доброто от себе си.
Но какво ако тази вина не е просто резултат от личен избор? А ако не е емоционален недостиг, а отразява нещо много по-голямо – културни послания, исторически очаквания и системни пропуски, които оформят живота и чувствата на майките днес?
Този текст предлага различна перспектива: да разглеждаме вината не като лична слабост, а като симптом на общество, което иска прекалено много, дава твърде малко и накрая кара майките да се чувстват виновни за това несъответствие.

Вина без изключвател
В психологията вината често се определя като морална емоция – реакция на извършване на нещо нередно с желание да бъде поправено. Но вината на майката рядко идва от конкретна грешка. По-скоро се проявява като неясно, но постоянно чувство на недостатъчност. Тя е безформена, но тежка.
Поради тази дифузност, вината може да бъде не просто лична емоция, а споделен емоционален модел – нещо като културна атмосфера. Културният теоретик Реймънд Уилямс нарича това „структура на чувството“ – не формално правило, а колективен начин на преживяване, характерен за дадено време и място. Според тази гледна точка вината не е просто чувство, а нещо, на което ни е научено да се чувстваме.

Откъде идват тези очаквания?
След Втората световна война образът на „добрата майка“ в САЩ се оформя като домакиня на пълен работен ден – бяла, средна класа, омъжена за мъж, който изкарва прехраната, напълно отдаденa на децата си. Нейният труд е невидим, но незаменим, а нейната стойност – в саможертвата.
През 90-те и началото на 2000-те този модел се трансформира в т.нар. интензивно родителство – майките вече се очаква да бъдат постоянно емоционално настроени, да контролират всяка стъпка от развитието на детето, да следват експертни съвети и да пренебрегват собствените си нужди. Въпреки че все повече жени работят, този модел все още предполага безкрайно време и енергия.
Резултатът? Майките се чувстват разкъсани между противоречиви изисквания: да бъдат себеотрицателни, но и успешни, винаги на разположение, но и независими. Вината не е признак на провал – тя е естествен резултат от невъзможните очаквания.
Ролята на системите – и тяхното мълчание
Тези очаквания не съществуват изолирано – те се усилват от липсата на структурна подкрепа. В САЩ няма гарантиран платен родителски отпуск. Детските градини са скъпи и труднодостъпни. Повечето работни места все още действат така, сякаш някой друг се грижи за всичко у дома.
Когато майките са изтощени или претоварени, посланието е: „Направи още усилие. Бъди по-благодарна. Намери баланс.“ Това е част от културната логика, която винаги прехвърля вината върху индивида – решението на прегарянето не е социална промяна, а индивидуално самопомагане.
Вината процъфтява в тази среда – превръща системния срив в личен срам, кара жените да се съмняват в себе си, вместо да се запитат: а справедливо ли е това изобщо?

Вината е полово обусловена
Нека го кажем ясно: вината не се разпределя равномерно. Бащите рядко се чувстват виновни, че работят до късно или че имат нужда от почивка. Когато участват в грижата за децата, често получават похвала, че „помагат“.
Майките, обратно, се очаква да организират живота си – и чувствата си – около нуждите на децата. Социоложката Арли Хохшилд нарича това емоционален труд: невидимото усилие да управляваш емоциите на другите. Когато не успеят, майките не се чувстват виновни само за действията си, а и за липсата на присъствие, търпение, дори радост.
А сега накъде?
Вместо да казваме на майките „спри да се чувстваш виновна“, нека попитаме: Какво прави тази вина? Кой печели от нея?
Тя не е просто чувство – тя е социален механизъм. Тя поддържа жените в стремеж към непостижими идеали, кара ги да мълчат за нуждите си, фокусира вниманието навътре, вместо навън. Затруднява критиката към системите, които наистина ги предават.
Решението не е лесно. Но има сила в това да назовем проблема. Когато вината се появи, можем да си зададем въпросите:
Откъде идва това „трябва“? Чии очаквания се опитвам да покрия? Какво ми трябва – лично и системно – за да се чувствам по-цялостна?
Тези въпроси няма да премахнат вината напълно, но ще разхлабят хватката ѝ. И ще започнем да пишем нов разказ – не за личен провал, а за културно пробуждане и колективна грижа.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Голям клиент изтегли $52 млрд. от BlackRock
преди 2 часаБългарската верига пицарии О!Шипка затваря врати след близо 20 години в София
преди 3 часаКомпанията за частен капитал Apollo отпусна скъп заем на Нотингам Форест
преди 3 часаКак да преодолеем „вината на майката“ на работа
преди 4 часаChatGPT вече може да мисли и действа вместо вас
преди 4 часаМилиардерът, който не завърши училище, но успя да стигне до Космоса
преди 4 часаПрочети още
Мерц пред Бибиси: Европа дълго време е „минавала гратис“ за сметка на американската отбрана
darik.bgШеф на IT компания хванат в изневяра на концерт на Coldplay
darik.bg28 коли и 8 самолета в Гърция гасят пожар до българската граница
darik.bgГенералният спонсор с мощна и безвъзмездна финансова инжекция от 3 милиона за Левски
dsport.bgЯсни са часовете на мачовете между Левски и Брага
dsport.bgОт бебета на корицата на списание "9 месеца" до пораснали мечтатели
9meseca.bg