
Учени от Бостън, Масачузетс са успели да създадат "препрограмирани" стволови клетки от кръвта на столетници. Те планират да споделят клетките с други изследователи, за да разберат по-добре факторите, които допринасят за дългия и здравословен живот. Ранните експерименти вече дават представа за стареенето на мозъка, пише списание Nature.
"Столетниците предлагат идеална възможност за изучаване на дълголетието. Хората, които са живели до 100 години, имат невероятна способност да се възстановяват от инсулти и наранявания", казва Джордж Мърфи, биолог по стволови клетки в Бостънския университет Chobanian & Avedisian School of Medicine.
Един негов познат столетник успял да се възстанови както от Испанския грип в началото на 20-и век, така и от COVID-19 през 2021 година, и то два пъти. Една теория, която обяснява високата възраст на столетниците е, че те притежават генетичен състав, който ги предпазва от болести.
Но тестването на тази идея е предизвикателство. Хората на тази възраст са рядкост, което прави кръвните и кожни проби от тях ценен ресурс за изследване. Това дава на Мърфи и колегите му идеята да създадат банка от стволови клетки на столетници, които да се споделят между учените.

Намиране на столетници
Мърфи си сътрудничи с Том Пърлс, който е лекар, специалист по гериатрия, също от Chobanian & Avedisian School of Medicine, който провежда най-голямото проучване на хора на 100 и повече години - New England Centenarian Study.
Те търсят столетници в избирателните списъци на САЩ, новинарски статии и центрове за дългосрочни грижи.
"Много от тези хора участват с удоволствие, защото знаят колко са специални“, казва Пърлс.
Участниците са оценени на база на техните когнитивни и физически способности и са взети проби от кръвта им. Много от тях са когнитивно здрави и могат да се грижат за себе си.
За около 30 столетници изследователите изолират кръвни клетки, след което ги обработват, така че да чогат бъдат превърнати във всеки тип клетка в тялото. Индуцираните плурипотентни стволови (iPS) клетки губят много аспекти на своята „възраст“ чрез процеса на реверсия, без да променят своя генетичен код. Това позволява на изследователите да използват клетките за изследване на генетичните детерминанти на стареенето.

Нововъзникващи прозрения
Експериментите вече са в ход, като учените са успели да "отгледат" неврони от столетни iPS клетки. Един отличителен белег на стареенето е, че клетките губят някои от механизмите за контрол на качеството, участващи в производството на протеини, което може да допринесе за заболяванията.
Все още непубликуваните резултати предполагат, че невроните, получени от столетници, са били по-тихи, не са ангажирали този качествен контрол при нормални условия в сравнение с невроните, получени от други хора. Но когато се въведе някакъв стресов фактор, невроните, получени от столетниците, ефективно и стабилно включват тези процеси, бързо отделяйки лошите протеини от добрите с по-интензивна скорост.
Друга група от учени, участваща в експериментите, е създала 3D мозъчни модели на болестта на Алцхаймер, използвайки мозъчни клетки, получени от столетници, и ги е сравнила с модели, направени от клетки, получени от индивиди на 60 години.
"В предварителните проучвания се установи, че мозъчните клетки, произхождащи от столетници, експресират високи нива на гени, свързани със защитата от болестта на Алцхаймер", казва Ду Йон Ким, изследовател по неврология в Харвардското медицинско училище.
В крайна сметка изследователите се надяват да използват пробите от столетници за разработване на други типове клетки, свързани със стареенето, като чернодробни, мускулни и чревни клетки или дори мини органи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 3 часаБлизо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 3 часаВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 5 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 5 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 5 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 6 часаПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgНа живо: Григор взе третия сет срещу Муте
dsport.bgОфициално: Левски се раздели с ненужен вратар
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg