
По време на работата си като служител на Централното разузнавателно управление на САЩ (ЦРУ) Рупал Пател е запознавал накратко с информация президенти, политици, здравни работници, специални части и посланици.
Той твърди, че при всички тези взаимодействия емоционалният интелект е бил от ключово значение.
Пател казва, че наистина е трябвало да разбира аудиторията си. За да достигнеш до другия човек, трябва да говориш неговия език. Един такъв пример е когато бившият президент на САЩ Барак Обама поискал графично представяне на писмен доклад и получил точно това.
Въз основа на своя опит, Пател посочва няколко неща, които хората с висока емоционална интелигентност винаги правят при разговор с другите:
1. Те не се плашат от големи имена
Емоционално интелигентните хора не се притесняват от това колко важни са всички хората в стаята. Те знаят как да игнорират този фонов шум и да се съсредоточат върху предаването на своето послание.
Отнасят се към всички с доброта и уважение, без значение каква е позицията им. Това ги прави ефективни комуникатори.
2. Те се упражняват и се подготвят
Преди важни презентации или срещи емоционално интелигентните хора репетират начина на поднасяне на информацията, а не своето безпокойство.
Ако се фокусирате върху своите нерви, ще се притесните. Ако обаче се фокусирате върху съдържанието и поднасянето на думите, ще постигнете страхотни резултати.
За да се справите със страха, се подготвяйте, като изричате думите на глас. Влезете в образа на мощна личност и разполагайте с цялата информация, от която имате нужда, на върха на пръстите си. След това се упражнявайте, докато това се превърне във втора природа.

3. Те имат усещане за перспектива
Понякога, въпреки че сте дали най-доброто от себе си, може да изглеждате като глупак. Случва се. Емоционално интелигентните хора знаят, че ако изрекат нещо и нещата се объркат, това не е краят на света.
Независимо дали то е прието добре или с мълчание, те могат да продължат. Способността да седнете за момент или дори на шега да признаете това неудобство и след това да продължите напред, може да доведе до това хората да ви уважават повече.
4. Те започват с малки и с ниски залози
Някои от най-добрите публични оратори, които Пател познава, не са започнали по този начин. Най-емоционално интелигентните от тях обаче разбират, че винаги има възможност за подобрение. Те не са бягали от техния дискомфорт.
Вместо това, те търсят не толкова страшни места, на които да говорят, като родителски срещи или произнасянето на тост по време на събиране с колеги. С натрупването на повече увереност, те се пренасят на по-големи сцени, като кийноут спикъри на големи конференции.
5. Те водят със своите силни страни
Емоционално интелигентните хора знаят кои медии и стилове на комуникация са най-добри за тях и могат да приспособят посланието си към ситуацията.
Те също така знаят, че да използваш гласа си ефективно не означава да използваш гласа си спонтанно на момента. Понякога писането на сценарий, имейл или писмо може да свърши също толкова добра работа.
6. Те знаят за какво да използват гласа си
Емоционално интелигентните хора горят с цел. Каква е вашата? Искате ли да ви повишат или да напреднете в кариерата? Да подобрите организацията или бизнеса си? Да защитите кауза, която ви интересува? Да излезете от зоната си на комфорт? Да споделите голяма идея?
Използването на вашия глас не означава вербално повръщане. Тук става дума за овладяване на силата във вас и за изказване за нещата, които са важни за вас, когато са най-важни.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
18.05.2025Тази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
18.05.2025Тази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
18.05.2025Защо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
18.05.2025Имотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
18.05.2025Google One надхвърли 150 милиона абонати
18.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНаполи се спъна срещу Парма и остана без треньор за решаващата битка
dsport.bgИнтер изпусна феноменален шанс да оглави Серия А, Лацио заглуши „Меаца“ в края
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg