
Американската компания OpenAI, ръководена от Сам Алтман, която постави началото на AI ерата с пускането на ChatGPT в края на 2022 г., изложи своята визия за това как правителството на Съединените щати и бъдещата администрация на Доналд Тръмп могат да развиват и регулират процъфтяващата индустрия на изкуствения интелект.
В документ, озаглавен AI In America: OpenAI’s Economic Blueprint, компанията призовава за инвестиции в инфраструктура, сътрудничество между частни компании за изкуствен интелект и правителствени агенции и въвеждане на умерени федерални регулации, вместо да се дава възможност на всеки щат да определя собствените си правила.
Във въведението на документа, цитиран от Inc., вицепрезидентът на OpenAI по глобалните въпроси Крис Лехейн сравнява текущото състояние на AI индустрията със зората на автомобилостроенето.
Той посочва, че автомобилната индустрия на Обединеното кралство е закърняла от свръхрегулиране, докато Съединените щати са се превърнали в автомобилна столица на света чрез „сливане на визията и иновациите на частния сектор с просветлението на публичния сектор“.
Според Лехейн, САЩ имат шанс да бъдат лидер на потенциално огромен пазар, но само ако правителството и индустрията намерят начин да работят заедно.
"По същия начин, по който федералното правителство разчисти пътя за растежа на зараждащата се автомобилна индустрия, включително чрез предотвратяване на плетеницата от пътища и правила за всеки щат, то трябва да разчисти пътя и за развитието на AI индустрията", посочват от компанията.

Контекстът зад този документ е, че фирмите, занимаващи се с изкуствен интелект, все повече се притесняват, че без никакви федерални разпоредби отделните щати ще разработят свои собствени правила за използване на технологията.
През 2024 г. губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм наложи вето на законопроект, който трябваше да въведе изисквания за безопасност за AI моделите, но все пак подписа друг законопроект, задължаващ разкриването на данни за обучение за AI модели.
Едно решение, предложено от OpenAI, е да се разработят пътища за компаниите, които разработват големи езикови модели, за да могат техните алгоритми да бъдат оценени от правителствена агенция.
"В замяна тези компании ще получат преференции от държавните разпоредби относно видовете рискове, с които ще се справят същите агенции за национална сигурност“, заявяват още от OpenAI.
Отделните щати обаче все още имат голяма роля в голямата визия на компанията, която предлага държавните и местните власти да създадат „икономически зони с изкуствен интелект“, за да ускорят процеса на издаване на разрешителни за изграждане както на центрове за данни, така и на инфраструктура за генериране на енергия, като вятърни паркове, слънчеви масиви и ядрени реактори.

Компанията изчислява, че има „175 милиарда долара глобални фондове, които чакат да бъдат инвестирани в AI инфраструктура“ и ако Съединените щати не вземат тези средства и не изградят инфраструктура на място, "Китайската комунистическа партия с радост ще се намеси".
OpenAI започва национална инициатива „Иновации за Америка“, за да прокламира своята визия на федерално, щатско и местно ниво, започвайки със събитие във Вашингтон, окръг Колумбия на 30 януари, в което главният изпълнителен директор ще визуализира новата OpenAI технология и ще обсъди нейните възможности за стимулиране на растежа.
Все още остава да се види как отношенията на Доналд Тръмп със съперника на OpenAI Илон Мъск ще повлияят на реакцията на администрацията към тези предложения, но едно е сигурно - каквото и да е решението на правителството по отношение на регулациите на AI, то ще има големи последици за индустрията, пише още изданието.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Защо суперяхтите стават все по-големи?
преди 8 минФутуристичният град Akon City се провали, превръща се в курорт за $1 млрд.
преди 19 минКак хиперинфлацията унищожи демокрацията в Германия преди век?
преди 30 мин10 неща, които не бива да казвате по време на интервю за работа
преди 1 часНаселението на ЕС расте, но заради миграцията
преди 1 часПървият Дунав мост вече е на 71 години. Каква е неговата история?
преди 1 часПрочети още
Харизанов: Още записи с ПП може да бъдат извадени!
darik.bgЯвор Божанков: Асен Василев иска да раздели ПП-ДБ!
darik.bgНиколай Стайков за кмета на Варна: Това е кампания с ясна политическа цел!
darik.bgПрезидентът на Спортинг Лисабон заплаши Гьокереш
dsport.bgНови два гола за Меси в МЛС, постигна нещо, което не бе правил от 2012-а година (ВИДЕО)
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg