Американският стартъп OpenAI планира промени в корпоративната си структура. От неправителствена организацзия с нестопанска цел компанията ще се пререгистрира на корпорация в полза на обществото (от англ. public benefit corporation, или PBC), съобщава Ройтерс.
Целта е да се улесни набирането на капитал и да се премахнат ограниченията, наложени на стартъпа заради настоящия му статут. За разлика от PBC, корпорациите с нестопанска цел нямат акционери и реинвестират печалбите в своята мисия, вместо да ги разпределят на физически лица.
PBC, от своя страна, не получават специални данъчни облекчения или стимули, докато неправителствените организации обикновено са освободени от федерални данъци върху доходите, ако отговарят на определени изисквания.
Плановете на компанията имат и своите критици, включително и американският милиардер Илон Мъск. Те се съмняват дали OpenAI ще успее да разпредели справедливо активите си и дали ще постигне баланс между реализирането на печалба и генерирането на социално и обществено благо от своите разработки.
Съгласно предложения план, съществуващото корпоративно звено на създателя на ChatGPT ще се превърне в базирана в Делауеър корпорация за обществена полза (PBC) – структура, предназначена да отчита интересите на обществото в допълнение към добавянето на стойност за акционерите си.
OpenAI иска да направи промени, за да привлече допълнителни инвестиции в разгарящата се надпревара за създаването на т. нар. общ изкуствен интелект (Artificial General Intelligence), който надминава човешкия.
В последния кръг от финансиране OpenAI набра 6.6 милиарда долара, което оценява компанията на 157 милиарда долара. Едно от условията обаче беше компанията да промени корпоративната си структура и да премахне ограничението за печалба за инвеститорите в рамките на две години.
Настоящата организация с нестопанска цел ще има „значителен интерес“ в новото PBC под формата на акции.
OpenAI стартира през 2015 г. като организация с нестопанска цел, фокусирана върху изследванията, но четири години по-късно създаде звено с цел печалба, за да осигури финансиране за високите разходи за разработване на AI.
"Трябва да съберем повече капитал, отколкото сме си представяли. Инвеститорите искат да ни подкрепят, но при този мащаб се нуждаят от конвенционален собствен капитал и по-малко структурна индивидуалност“, заяви в петък подкрепеният от Microsoft стартъп.
„Стотиците милиарди долари, които големите компании сега инвестират в разработването на AI, показват какво наистина ще е необходимо на OpenAI, за да продължи да преследва тази мисия", се посочва още в становището на компанията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Уволнявайки служители: Компания изпрати погрешка снимка на пате
преди 1 часКаква е нормата на печалба в криптодобива?
преди 1 часМоже ли Тръмп да повлияе върху политиката на ЕЦБ?
преди 1 часБългарски град (не е София) в топ 10 на най-задръстените в света
преди 2 часаNetflix вдига цените
преди 2 часаЗаради вратичка в закона: Берлин вече не е рай за наемателите
преди 2 часаПрочети още
Правителството има 30 дни да стегне държавните финанси
darik.bgТри технологични гиганта в САЩ обединяват сили за общ AI проект на стойност 500 млрд. долара
darik.bgШапката на Мелания: Защо всички говорят за аксесоара на първата дама?
darik.bgИгор Йовичевич: Вярвам в „нас“, а не в „аз“
dsport.bgЦСКА си отложи контролата с Видзев Лодз
dsport.bgБебе с тегло над 4 кг. проплака на Бабинден в Стара Загора
9meseca.bg