Американският стартъп OpenAI планира промени в корпоративната си структура. От неправителствена организацзия с нестопанска цел компанията ще се пререгистрира на корпорация в полза на обществото (от англ. public benefit corporation, или PBC), съобщава Ройтерс.
Целта е да се улесни набирането на капитал и да се премахнат ограниченията, наложени на стартъпа заради настоящия му статут. За разлика от PBC, корпорациите с нестопанска цел нямат акционери и реинвестират печалбите в своята мисия, вместо да ги разпределят на физически лица.
PBC, от своя страна, не получават специални данъчни облекчения или стимули, докато неправителствените организации обикновено са освободени от федерални данъци върху доходите, ако отговарят на определени изисквания.
Плановете на компанията имат и своите критици, включително и американският милиардер Илон Мъск. Те се съмняват дали OpenAI ще успее да разпредели справедливо активите си и дали ще постигне баланс между реализирането на печалба и генерирането на социално и обществено благо от своите разработки.
Съгласно предложения план, съществуващото корпоративно звено на създателя на ChatGPT ще се превърне в базирана в Делауеър корпорация за обществена полза (PBC) – структура, предназначена да отчита интересите на обществото в допълнение към добавянето на стойност за акционерите си.
OpenAI иска да направи промени, за да привлече допълнителни инвестиции в разгарящата се надпревара за създаването на т. нар. общ изкуствен интелект (Artificial General Intelligence), който надминава човешкия.
В последния кръг от финансиране OpenAI набра 6.6 милиарда долара, което оценява компанията на 157 милиарда долара. Едно от условията обаче беше компанията да промени корпоративната си структура и да премахне ограничението за печалба за инвеститорите в рамките на две години.
Настоящата организация с нестопанска цел ще има „значителен интерес“ в новото PBC под формата на акции.
OpenAI стартира през 2015 г. като организация с нестопанска цел, фокусирана върху изследванията, но четири години по-късно създаде звено с цел печалба, за да осигури финансиране за високите разходи за разработване на AI.
"Трябва да съберем повече капитал, отколкото сме си представяли. Инвеститорите искат да ни подкрепят, но при този мащаб се нуждаят от конвенционален собствен капитал и по-малко структурна индивидуалност“, заяви в петък подкрепеният от Microsoft стартъп.
„Стотиците милиарди долари, които големите компании сега инвестират в разработването на AI, показват какво наистина ще е необходимо на OpenAI, за да продължи да преследва тази мисия", се посочва още в становището на компанията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква е рецептата за икономическия успех на Испания?
28.12.2024Създателят на ChatGPT вече няма да е неправителствена организация
28.12.2024Адвокатът милиардер, който харчи $350 млн. за реклама годишно
28.12.2024Хилядолетната история на кетчупа, която няма нищо общо с доматите
28.12.2024Какво е check-in chicken - най-новата тенденция за пътуване в TikTok
28.12.2024Шест допълнителни седмици с опасни горещини през 2024 г.
27.12.2024Прочети още
Тръмп поиска Върховният съд в САЩ да не спира TikTok, докато той не встъпи в длъжност
darik.bgРомантично коледно предложение: Сгоди ли се Дуа Липа?
darik.bgКакво предстои да се случи в света на AI през 2025 г.
darik.bgСериозен интерес към защитник на Левски, близо 2 млн. евро може да влязат в касата на клуба
dsport.bgХееренвеен с интерес към Пламен Андреев
dsport.bgПет бебенца се раждат в празничните дни под покрива на болница Селена
9meseca.bg8 техники за уютен интериор, които всеки може да приложи
idei.bgНай-скъпите марки мебели в света
idei.bg7 неща, които правят вашия хол да изглежда скучен
idei.bg