Евентуалната победа на Доналд Тръмп на президентските избори в Съединените щати може да доведе до въвеждане на нови, по-високи митнически тарифи, включително 10-процентова ставка върху вноса от Европейския съюз и 60-процентова върху китайските стоки. 

Анализаторите предупреждават, че тази протекционистка позиция може да укрепи позициите на щатския долар на валутните пазари, като същевременно може да окаже натиск върху еврото и да накара Европейската централна банка да обмисли понижения на лихвите, за да компенсира отрицателните ефекти върху икономическия растеж, пише Euronews.
 
Докато социологическите проучвания предвиждат оспорвана надпревара между кандидатката на демократите Камала Харис и републиканеца Доналд Тръмп, букмейкърите все повече се накланят в полза на Тръмп, като му дават 62% шанс за победа.

Победата на Тръмп може да сигнализира завръщане към протекционистичните търговски мерки. Като отмъщение, Европейската комисия може също да отговори с реципрочни мита върху американския внос.

Освен че може отново да разпали глобалните тръговски войни, тази всеобхватна протекционистка позиция може да доведе до дълбоки последици за еврото и другите валути в световен мащаб, като анализаторите вече преценяват потенциалните пазарни въздействия. 

Как победата на Тръмп може да засегне еврото?  

Анализаторите предполагат, че повторното налагане на широкообхватни американски мита може да укрепи щатския долар, като същевременно засили натиска върху еврото.

Инвестиционната банка Goldman Sachs очаква, че ако Тръмп победи и републиканците получат контрол над Конгреса, това ще засили аргументите за поскъпване на долара, на фона на очакваните по-високи мита, потенциално съчетани с вътрешни данъчни облекчения.

Тази промяна в политиката би имала последици и за паричните политики от двете страни на Атлантика. Главният икономист на Goldman Sachs Ян Хациус изчислява, че налагането на 10-процентова обща тарифа върху целия внос в САЩ може да предизвика промяна от 150-200 базисни пункта в разликата в лихвените проценти между САЩ и еврозоната.
 
Произтичащото от това разминаване в политиките може да отслаби еврото с до 3% или дори до 10% при сценарий с по-високи тарифи и намаляване на данъците.

Еврото записа четири последователни седмици на загуби, а валутният анализатор на ING Франческо Пезоле отбелязва, че скорошното му слабо представяне се дължи повече на различията в икономическите данни, отколкото на изборния риск.

По думите му, щатският долар набира сила поради стабилните потребителски разходи и възходящите ревизии на растежа в най-голямата световна икономика. 

Еврото ще трябва да падне с още 2%, за да могат свързаните с Тръмп рискове да се считат за основен фактор, обяснява Пезоле.

Предложените от Тръмп тарифи могат да предизвикат нестабилност и за други валути - особено тези, свързани с износа на суровини и нововъзникващите пазари.

Анализаторите на ING подчертават, че австралийският и новозеландският долар може да претърпят по-големи колебания в рамките на групата Г-10, докато мексиканското песо и няколко азиатски валути може да са особено податливи на промените, свързани с търговията.

Според анализаторите на BBVA, администрацията на Тръмп може да въведе допълнителна икономическа и геополитическа несигурност чрез преоценка на ангажиментите на САЩ към НАТО и Украйна - перспектива, която може да окаже допълнителен натиск върху еврото.