
Открай време родителите си задават един въпрос – трябва ли да насочвате децата си към конкретни дейности и образователни занимания или да им позволите напълно да следват това, което ги влече?
73-годишният съосновател на Apple Стив Уозняк казва, че неговите родители подхождат по втория начин и заради това той е по-щастлив и по-успял. Самият той използва същата стратегия спрямо своите деца. Наскоро той заяви пред дипломиращи се студенти в Университета на Колорадо в Боулдър:
“Моите родители ми позволиха да следвам сърцето си. Когато наистина желаете нещо и това е вашата страст, родителите ви трябва да ви подкрепят да поемете в тази посока. Не да ви казват, ‘Не. Трябва да учиш това. Трябва да се запишеш в този университет.’”
Роденият в Калифорния Уозняк се записва в Университета на Колорадо през 1968 г. със специалност компютърни науки. Неговите родители имали спестени пари само за една година обучение извън родния му щат, но въпреки това го насърчили да учи в университет по негов избор и да се отдаде на любовта си към технологиите - сфера, която нямали представа, че ще стане толкова доходоносна.
Уозняк е изключен през 1969 г., след като хаква компютърните системи на университета и изпраща шеговити съобщения. Той записва отново висше образование, първо в колеж, а след това в Калифорнийския университет – Бъркли. Междувременно се запознава със Стив Джобс, а през 1971 г. прекъсва образованието си в Бъркли.
Пет години по-късно Джобс и Уозняк съосновават Apple. И двамата стават милионери, когато компанията им става публична през 1980 г. Днес Apple има пазарна капитализация от 2.8 трлн. долара и е втората най-голяма компания в света.

Как подхожда Уозняк към своите деца?
В днешно време Уозняк оказва на своите деца същата подкрепа, която е получил от родителите си, казва той.
“Отнасям се по същия начин и с моите деца. Моите родители не са ми налагали своите ценности. Те ме оставиха да избирам сам, така че внимавам да се отнасям по същия начин и с моите деца.”
Тази тактика е ефективна, според експерта по родителски грижи Марго Бисноу, която е интервюирала родителите на 70 успели хора за своята книга „Да отгледаш предприемач“.
Когато не насърчавате децата си за нещата, които ги влекат, особено ако се опасявате, че няма да изкарват достатъчно пари като възрастни, по този начин им показвате, че нямате доверие в тях, казва Бисноу пред CNBC.
Благодарение на високите нива на доверие и подкрепа, децата изграждат увереността, от която имат необходимост, за да се справят, в крайна сметка, с това, с което се занимават, допълва тя.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Глобална аутсорсинг компания проучва Русе за следващата си локация
преди 9 минИлия Кръстев: Можем да сме фактор, а не просто евтина дестинация
29.04.2025България 2024: Смъртността намалява. Раждаемостта също
29.04.2025Дете повреди оценявана на €50 млн. картина
29.04.2025Ипотеките у нас с най-ниските лихви в историята
29.04.2025Близо 9% ръст на пътуванията на българи в чужбина през март
29.04.2025Прочети още
Директорът на израелската служба за сигурност „Шин Бет“ подаде оставка
darik.bgСпирането на тока в Испания и Португалия не се дължи на кибератака, започва разследване на инцидента
darik.bgДете надраска шедьовър за милиони в холандски музей
darik.bgМинимално, но достатъчно? ПСЖ с голяма крачка към финала в Шампионска лига
dsport.bgВезенков взе Олимпиакос на гърба си, но не успя да го отнесе до Абу Даби
dsport.bgУчилищна тревожност: Как да помогнем на детето си?
9meseca.bg