Какви са очакванията на най-голямото европейска компания за управление на активи за следващата година?
От Amundi са на мнение, че въпреки геополитическите промени, развитието на световната икономика остава благоприятно за рисковите активи.
Ключът към успеха ще бъде последователната диверсификация на портфейла и способността за бърза реакция на пазарните и политическите промени.
Експертите очакват световната икономика да расте с 3% годишно между 2025 и 2026 г. Развиващите се пазари (РП) ще запазят преднината си пред развитите пазари (РП), като през следващите две години растежът се оценява на +3.9% спрямо +1.6%.
Икономиката на САЩ ще се насочи към „меко приземяване“, възстановяването в Европа ще бъде постепенно, докато Азия ще запази ролята си на основен двигател на световния растеж, въпреки забавянето на китайската икономика.
Постепенната дезинфлация би трябвало да подкрепи по-хлабавата парична политика. Централните банки в САЩ и Европа вероятно ще продължат да намаляват лихвените проценти, като се очаква те да бъдат 3.5% в САЩ, 2.25% в еврозоната и 3.5% в Обединеното кралство до края на 2025 г.
От друга страна, Японската централна банка може да пристъпи към по-нататъшно повишаване на лихвените проценти. Централните банки на развиващите се пазари (РП) ще се съсредоточат върху независима политика и постепенно облекчаване на паричната политика.
Основен сценарий: Атипична фаза на късния цикъл
Съединените щати преминават към меко кацане (soft-landing). От Amundi очакват леко забавяне на растежа (+1.9% през 2025 г. и +2% през 2026 г.) поради охлаждането на пазара на труда и спада в потреблението на домакинствата.
По-нататъшното развитие ще зависи от времето и обхвата на икономическите мерки, които могат да повлияят на реакцията на Фед и на финансовите условия.
Новата администрация на САЩ може да предпочете промени в митническата и имиграционната политика, последвани от данъчни облекчения и други фискални стъпки.
Растежът в Европа следва да бъде постепенен, подкрепен от намаляваща инфлация и експанзионистична парична политика, насочена към стимулиране на инвестициите и пренасочване на спестяванията към по-голямо търсене.
Въпреки това, представянето на икономиките от еврозоната ще остане различно и фискалната политика ще бъде ключов фактор, влияещ върху динамиката на региона. В по-дългосрочен план, подобряването на производителността и конкурентоспособността на Европа ще бъде от решаващо значение.
Администрацията на Тръмп може да подтикне Европа към засилване на сътрудничеството в областта на отбраната и евентуално да прокара предложения за стимулиране на растежа на производителността, се посочва още в анализ на компанията.
Развиващите се пазари, особено Азия, ще останат основният двигател на глобалния растеж през 2025 г. Благоприятните перспективи за инфлацията позволяват провеждането на по-подкрепящи политики в региона.
Азиатските икономики поставят акцент върху стратегическите цели, демонстрират силен растеж и засилват регионалното сътрудничество и устойчивост. Индия ще бъде основен двигател на растежа, докато Китай ще се съсредоточи върху икономическата стабилизация и структурните реформи.
Основни рискове на този сценарий са свързани с възобновяването на инфлационния натиск, например в резултат на изостряне на търговските конфликти.
От друга страна, по-положителни развития биха могли да произтекат от намаляване на геополитическото напрежение или от ускоряване на структурните реформи, които биха подкрепили дългосрочния потенциал за растеж на световната икономика.
Възможности за инвестиции: намиране на стабилност във времена на промени
Нетипичната фаза в края на цикъла води до комбинация от икономически и финансови аномалии. От една страна, налице са устойчиви икономики, голямо парично предлагане, разхлабени финансови условия и дезинфлация (бел. ред. устойчиво намаляване на инфлацията), съпроводени с висока политическа несигурност.
От друга сме изправени пред висока пазарна концентрация, скъпи оценки и ниска волатилност на пазарите на акции, което рязко контрастира с високата волатилност на пазарите на облигации.
На този фон, позицията за 2025 г. е умерено ориентирана към бъдещето, като се набляга на активи, устойчиви на инфлация. Внимателната диверсификация на портфейла ще бъде от ключово значение.
Настоящите аномалии изискват честа преоценка на стратегиите и гъвкави корекции на портфейла, като първата половина на годината предлага интересни възможности, особено при рисковите активи.
Възможности се откриват в сектори, които се възползват от дългосрочни трансформационни тенденции. Ключовите области включват демографски промени, геополитически и производствени промени, както и въздействието на климатичните промени. Други възможности се крият в технологичните иновации и проектите за енергиен преход.
- Облигации: въпреки очакваната волатилност, вероятността за рецесия остава ниска, което, заедно с благоприятната политика на централните банки, подкрепя пазарите на облигации. По-високата доходност, отколкото в миналото, и добрите фундаментални показатели на емитентите правят облигациите привлекателни инвестиционни възможности. Интересни опции включват държавни облигации, корпоративни облигации с инвестиционен рейтинг, краткосрочни облигации с висока доходност (HY), заеми с ливъридж, облигации на развиващите се пазари (EM) и частен дълг. Освен това европейските държавни облигации предлагат предимства за диверсификация в условията на забавяща се инфлация.
- Акции: потенциалът за растеж извън „мегакапитал“ и надценените сектори в САЩ е голям. От Amundi предпочитат глобално диверсифициран подход и търсят възможности в американските индекси с равно тегло, японския пазар и европейските стойностни сектори. В рамките на секторите са предпочитани финансовите услуги, комуналните услуги, комуникациите и потребителските услуги. Стойностните инвестиции и акциите със средна капитализация могат да осигурят защита срещу потенциални спадове в акциите с голяма капитализация, които са насочени към растеж.
- Развиващите се пазари (РП) имат потенциал да надминат развитите пазари (РП) поради благоприятната макроикономическа среда и намаляващите лихвени проценти. При облигациите се предпочита високата доходност (HY) пред инвестиционния клас (IG) в „твърда“ валута, докато в „мека“ (местна) валута се набляга на атрактивната реална доходност. Индия и Индонезия представляват най-интересните дългосрочни възможности в развиваща се Азия поради устойчивостта им на промени в тарифните политики и силния потенциал за растеж.
- За да се справим с настоящите предизвикателства, е важна диверсификацията на няколко нива. Хедж фондовете и стратегиите за абсолютна възвръщаемост могат да осигурят защита срещу волатилността. Частните пазари предоставят ликвидни алтернативи, а инвестициите в злато или облигации, свързани с инфлацията, могат да помогнат за намаляване на геополитическите и макроикономическите рискове. Инфраструктурните проекти и частният дълг съчетават потенциал за растеж със защита от инфлация и ползи от диверсификацията. Що се отнася до акциите, заглавията, изплащащи дивиденти, се отличават със своята устойчивост на инфлационен натиск.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да отказваме без да изпитваме вина?
преди 3 часаКакво не знае българският бизнес за европейските финансови инструменти?
преди 3 часаiPhone губи от глобалния си пазарен дял през 2024 г.
преди 3 часаКакво е дезодорант за цяло тяло и имате ли нужда от него?
преди 4 часаДесет от най-красивите градове на крайбрежието на Амалфи
преди 4 часаНай-големият европейски пенсионен фонд продал целия си дял в Tesla
преди 5 часаПрочети още
Зеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bg“О, Боже, как въобще ще се справя?!”: Джъд Лоу потвърди, че ще играе “Вълшебникът от Кремъл”
darik.bgОфициално: Левски откупи Евертон Бала
dsport.bgОфициално: ЦСКА се раздели с Емануел Шакич
dsport.bgВалери Йорданова стана майка за първи път
9meseca.bgФън шуй промени за дома
idei.bgДомашни растения, които пречистват въздуха в стаята
idei.bgKъде да поставите телевизора
idei.bg