Това лято, докато Гърция преживяваше смъртоносни горещини, туристите и местните жители търсеха спасение от жегата.
А един цикладски остров отдавна е известен като прохладен оазис, на който обитателите на континента от векове бягат от изгарящата гръцка жега: остров Кеа - или Ция, както го наричат местните.
Като най-близкия цикладски остров до континента и на един час път с ферибот от Атина, Кеа, който има форма на сълза, е известен като Хидроуса в древногръцката митология благодарение на изобилните си извори, които подхранват буйната му растителност.
Днес парчето земя с население 2500 души е дом на колекция от заспали селца, осеяни с ваканционни домове на заможни атиняни, които идват да се плискат в кристално чистата вода на Кеа и да се любуват на прочутите му залези.
„Кеа беше и все още е убежище през уикенда за атиняните, които напускат офисите си в петък следобед и пристигат на острова“, обяснява местният гид Сотирия Антонопулу.
Рутината е проста, но удовлетворяваща: освежаващо плуване на плажа Гиалискари, последвано от спокойна вечеря във Вуркари. В неделя следобед те се връщат с ферибота до Атина. Този ритуал, ценен заради своята простота, ще бъде повторен следващия уикенд, защото това е място, което те „вика“ обратно.
Слизайки от ферибота на главното пристанище на острова Корисия (известно също и като Ливади), посетителите скоро откриват, че Кеа е доста различна от Атина – и има причина за това.
„През лятото на островите в Егейско море – и особено на Цикладите, се регистрират по-ниски максимални температури от континенталната част на Гърция“, обяснява за BBC директорът по изследванията на Националната обсерватория на Атина д-р Костас Лагувардос.
„Силните северни сезонни ветрове, наречени етесианс или мелтемия, помагат температурата на островите да е по-ниска, отколкото в континентална Гърция. Например, по време на дълготрайната гореща вълна през юли 2024 г., когато температурата надхвърли 40 градуса в много гръцки райони, на островите тя остана доста под 35 градуса."
Суровата, планинска вътрешност на Кеа насочва тези ветрове през тесните долини, създавайки нещо като естествена вентилационна система. Островът е дом и на най-голямата дъбова гора на Цикладите, която създава сенчест оазис.
Но не само географията и топографията на острова го отличават. Историята на Кеа датира от Цикладската епоха (3200 г. пр. н. е. и 1050 г. пр. н. е.), като този малък остров с площ от 130 кв. км някога е бил разделен на четири града-държави. Най-забележителният от тях е Картея, който процъфтява от Архаичния период (8 век пр. н. е.) до ранния Византиийски период (6 век сл. Хр.)
За да разберете корените на острова, ще трябва да обуете туристическите си обувки, да се насочите към селцето Ставроудаки и да следвате павираната пътека нагоре в планината. От там можете да видите гъстата дъбова гора и да продължите към останките на два храма: Дорийския храм на Атина и храмът на Питион Аполон, които датират от 6 век пр.н.е.
По протежение на североизточната част на острова (близо до село Агия Ирини) археолозите са открили къщи и работилници, датиращи от Късната неолитна епоха (около 3300 г. пр. н. е.), предлагащи поглед към ранния цикладски живот.
Най-забележителните находки са уникалните „гърнета с накрайници“ и „цикладските фигурки“ – малки глинени скулптури с отличителни черти, по-специално полите с формата на камбана – които сега могат да бъдат намерени в Археологическия музей на Кеа.
Разположен в Юлида - древната (и настояща) столица на острова, музеят съхранява изчерпателна колекция от древни артефакти от миналото му, обхващащи периода на Неолита до Римската епоха.
Един от най-добрите начини да разгледате Кеа е пеша. Осемдесет и един километра павирани с камък алеи, които някога са свързвали древните градове-държави, сега минават през целия остров.
В покрайнините на Юлида, например, ще откриете останки от венециански замък и издълбания в камък лъв от Юлида, който датира от 600 г. пр.н.е. Според слуховете, той е създаден от архитекта, проектиран атинския Акропол.
В столицата варосани къщи и смесена палитра от оранжево, червено и синьо оцветяват населеното мостя сред малките криволичещи улички, всички от които пешеходни.
В центъра на площада туристите могат да се отбият в таверните, магазина за сладолед и малката бакалница, който се държи от едно семейство повече от 40 години.
Юлида е заобиколена от серия от традиционни земеделски тераси, обградени от ръчно изградени каменни стени, които поддържат наклонената земя структурно стабилна, като същевременно позволяват на почвата да остане в оптимално състояние за култивиране през всички сезони.
Тези тераси се вият около множеството долини и хълмове на острова и са дом на маслинови овощни градини, билкови градини и обработваема земя, използвана за паша на кози и мулета. Когато се повредят, те се ремонтират отново, продължавайки традицията.
Въпреки че не е напълно изолиран, Kea използва своите природни ресурси и традиционни земеделски практики, за да постигне забележителна степен на самодостатъчност.
Посетителите могат да опитат прочутия мед на острова, идващ от нектара от цветовете на мащерката. Това растение, заедно с разнообразна колекция от билки, включително лайка, градински чай, лавандула, риган, розмарин, върбинка, босилек и отличителните тримби, изобилстват на Кеа, излъчвайки естествен парфюм за туристите, докато изследват вътрешността му.
Разположена в централната и източната вътрешност на Кеа, древната дъбова гора на острова не само го поддържа хладен, но традиционно е движеща сила на икономиката му.
Шапките на жълъдите отдавна са ценени заради своите танини и от векове жителите на острова ги използват при производството на растителна дъбена кожа (по-издръжлива и екологична алтернатива от животинските кожи). Тези гори помагат и за предотвратяване на ерозията на почвата и допринасят за задържането на дъждовнато вода.
Ако тръгнете надолу по криволичещите и тесни пътища към брега, ще стигнете до популярната чиста вода на Кеа. Островът е известен със своите уединени плажове, които са любими на местните и на еднодневните екскурзианти.
Интересното е, че едно от основните привлекателни черти на Кеа, всъщност, се крие под морското равнище - множество останки от корабокрушения са разпръснати по близкото морско дъно.
Морският парк Kea Underwater Historic Site е дом на три исторически останки от корабокрушения, които са напълно достъпни за гмуркачи от 2022 г. Най-известното от тях е на Британик (братски кораб на Титаник), който потъва край бреговете на Kea през 1916 г., след като се сблъсква с немска морска мина.
Добавете офшорния риф, многобройните подводни пещери и разнообразието от производители на оборудване за гмуркане и Кеа се очертава като една от най-добрите дестинации за гмуркане в Средиземно море.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 3 минAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 25 минЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 34 минНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 37 минКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 1 часЦената на биткойна докосва $100 000
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg