Няма нищо по-хубаво от бавна разходка из нова дестинация.

Поемането на всички гледки, звуци и миризми ви позволява да се потопите в мястото по начин, по който никога не бихте могли да го изпитате с кола. Ако това сетивно изживяване има значение и за вас, ново проучване разкрива коя е най-удобната за пешеходци дестинация на Земята.

През май екипът на The Economist се фокусира върху проучването „Азбуката на мобилността“ на изследователите Рафаел Прието-Куриел и Хуан Пабло Оспина, което разглежда навиците на около 850 милиона души, живеещи в 794 града по света.

Целта е да разбере тяхното транспортно поведение и да се придобие представа за „глобалната мобилност“. След като анализираха числата, изследователите обявиха Келиман в Мозамбик за най-добрата за пешеходци дестинация в света.  

Според данни на Sustainable Mobility, взети от 349 842 жители на пристанищния град, повече от 82 процента от тях се движат пеша като основен вид транспорт, докато 9 процента карат велосипед.

Въпреки това, отбелязва уебсайтът за устойчива мобилност, това трябва да накара местните власти да подобрят пешеходната инфраструктура за всички.

„Като се има предвид колко са зависими жителите на Келиман и останалата част от Африка от ходенето пеша и колоезденето, необходимостта от осигуряване на пешеходна и велосипедна инфраструктура е по-голяма, за да се поддържа това модално разделение“, отбелязва сайтът.

„Келиман работи за създаване на велосипедни пътеки, велосипедни магистрали и споделени велосипедни програми за подобряване на условията за колоездене. Това трябва да бъде норма за всички видове нови проекти или разработки, тъй като устойчивата и ефективна мобилност е предпоставка за икономически растеж и лично благополучие."

Други градове в списъка включват Пея в Косово на второ място, следван от Утрехт в Нидерландия, Шкодер в Албания и Граньолерс в Испания.

Интересното е, че според The Economist, колкото по-богат е един град, толкова по-зависим е от автомобилите.

„Проучването установи, че ако всички останали фактори са последователни, удвояването на доходите на града е свързано с 37 процента повече пътувания с кола“, се отбелязва в доклада, като се добавя, че властите в същите тези градове искат „да се откажат от колите в полза на по-евтини, по-здравословни и по-екологични опции."

И все пак, добавят от The Economist, „автомобилният пик“ - или времето, в което броят на колите по света ще започне да намалява, може да настъпи. В края на краищата, членовете на поколението Z шофират все по-малко.

Както показват данните от Министерството на транспорта на САЩ за 2024 г., броят на 16-годишните с шофьорски книжки в страната е намалял с близо 27 процента от 2000 г. насам, което прави дестинации, като Келиман, още по-привлекателни.