Китай планира да изпрати летящ робот до обратната страна на Луната през следващата година, за да търси замръзнала вода.

Смята се, че тя може да съдържа ключа към бъдещото изследване на земния спътник, докато страната напредва с амбициозната си космическа програма.

Роботизираният „летящ детектор“ ще бъде разположен на южния полюс на Луната в рамките на китайската мисия Chang’e-7, която има за цел да доближи страната до кацане на астронавти на спътника в рамките на пет години, съобщиха държавните медии.

Китай положи значителни усилия, за да се утвърди като основен играч в космоса – област, към която държавите по света все повече се стремят не само заради научни ползи, но и с оглед на ресурси и национална сигурност.

Намирането на вода на Луната обаче не би било нещо ново. Миналата година китайски учени откриха вода в почвени проби от лунната сонда Chang’e-5, докато НАСА и индийските космически кораби преди това забелязаха вода на повърхността на небесното тяло.

Някои учени обаче смятат, че само ледът, запазил се дълбоко в кратерите от обратната страна на Луната, може да поддържа бъдещи лунни мисии като източник на вода за астронавтите.

А търсенето на лунен лед е част от подготовката на Китай за изграждане на изследователска база на южния полюс на Луната, казаха китайски космически експерти пред държавната телевизия CCTV.

„Има някои много дълбоки пещери на южния полюс на Луната и ние смятаме, че там може да има вода. Надяваме се, че летящият детектор може да извърши инспекции на място в една или две пещери след кацане.“

Откриването на ледени отлагания би могло да помогне за поддържането на живот на Луната един ден, според китайските експерти, които добавят, че това значително ще намали разходите за космически мисии и ще предложи възможност за живот извън Земята.

Други експерти по-рано казаха за CNN, че въпреки че откритията на лунната вода отварят врати за бъдещи изследвания, все още не можем да ги използваме, за да засаждаме култури или да добиваме питейна вода - това зависи от много други фактори.

Летящ робот

През последните години Китайската национална космическа администрация извърши серия от все по-сложни роботизирани лунни мисии, включително първото по рода си връщане на лунни проби от обратната страна на Луната миналата година.

Тя се стреми да се превърне във втората страна, която ще приземи астронавти на Луната, като първата й мисия с екипаж ще се проведе „до 2030 г.“

Според този план, мисията Chang’e-7, планирана за 2026 г., има за цел да извърши най-подробното проучване на южния полюс на Луната, използвайки орбитален апарат, спускаем апарат, марсоход и летящ детектор.

Летящият робот може да огъне краката си и да се приземи по начин, подобен на хората, скачащи от високо, казаха китайските експерти пред държавните медии, въпреки че не се уточнява колко крака има.

Очаква се устройството да извърши най-малко три скока от осветени от слънцето зони до сенчести кратери, за да направи подробни анализи и потенциално да определи местоположението, количеството и разпределението на леда.

Проучванията показват, че лунният лед е в най-тъмните и най-студени зони на полюсите, в сенките на кратери, където слънчевата светлина никога не достига поради наклона на оста на луната.

Най-високите температури в тези райони не надвишават -150 градуса по Целзий. Тези тежки условия ще поставят на сериозно изпитание летящия робот.