Местна туристическа атракция в Югозападен Китай, представяща себе си като зимна страна на чудесата, попадна в новините, след като посетители, търсещи перфектното селфи, откриха, че обещаният „сняг“, всъщност, е направен от памук и сапунена вода.

Проектът Chengdu Snow Village в провинция Съчуан, известна с пикантната храна и пандите, се опитва да привлече туристи по време на Лунната Нова година с рекламни снимки, показващи дебели преспи сняг, покриващи покривите на дървени колиби.

Но много посетители останаха ядосани и разочаровани, след като разбраха, че рекламираният „сняг“ са големи листове памук, съобщава CNN.

Снимки, публикувани онлайн от недоволни посетители, показват парчета памук, разпръснати по зеленикаво-кафяво поле или увити в клоните на малки храсти. Покривът на една конструкция е покрит с нещо, приличащо на постелки, с ясно видими следи от скоби.

Снежното село се извини в социалните мрежи, обвинявайки необичайно топлото време в региона за фиаското.

„За да създаде „снежна“ атмосфера, туристическото селище купи памук за снега, но това не постигна очаквания ефект, оставяйки много лошо впечатление у туристите, които дойдоха да посетят“.

Недоволните посетители ще получат парите си обратно, се добавя в публикацията.

„Обикновено имаме сняг през зимата, но тази година той не заваля. Затова подготвихме мястото за фотосесия предварително“, казва член на персонала пред държавния Global Times.

Изображенията на снежното село вече не могат да се видят в техните официални канали в социалните медии. Мястото е затворено, а властите разследват туристическата атракция по подозрения във фалшива реклама, според бюрото за култура и туризъм на Чънду.

Миналата година беше най-топлата в Китай, сочат правителствени данни. Средната температура в Чънду през януари обикновено е някъде между 3 до 10 градуса по Целзий.

По целия свят много туристически атракции, които зависят от снега, се борят с повишаващите се температури, причинени от изменението на климата.

Когато Пекин беше домакин на Зимните олимпийски игри през 2022 г., променливостта на климата принуди организаторите да разчитат почти 100% на изкуствен сняг.

Това не е първият скандал в Китай за туристическа атракция, която се оказва не това, обещано в брошурата. Миналата година се появи видео, което показва, че известен водопад в национален парк е изкуствено захранван от водопровод.

Властите на парка по-късно казаха, че водопадът в северната централна провинция Хенан е претърпял „малко подобрение през сухия сезон“, за да се погрижи за очакващите го туристи.

През същата година китайски зоопарк призна, че неговата звездна атракция - две панди, всъщност са просто боядисани кучета.