Пилот на easyJet разкри най-лошата европейска дестинация за летене заради турбуленция - причиняваща се от вихри и вертикални течения, блъскащи самолета, докато той преминава през въздушното пространство.

Пилотът на EasyJet Крис, който не иска да бъде споменавано цялото му име, казва, че когато става въпрос за най-лошите зони за турбуленция, летище Инсбрук в Австрия, което се намира в долина, е известно със силните въздушни течения. Инсбрук е гореща точка за зимни спортове в Алпите.

„Силните ветрове в района могат да достигнат скорост до 100 км в час“, казва Крис.

„Летище Инсбрук е известно и със силните турбуленции, причинени от ветрове, преминаващи през тесните долини между извисяващите се планини, които го заобикалят. Тези ветрове се спускат над неравния терен, често създавайки планински вълни и на свой ред изключително бурно изживяване при кацане.“

Този тип турбуленция може да се опише като „механична“, което означава, че е причинена от планинска или изкуствена структура, която нарушава въздушния поток.

Има две други основни причини за възникване на турбуленция: термична (топъл въздух се издига през по-хладен въздух) и срязване (на границата на два въздушни джоба, движещи се в различни посоки). Това кара самолета да се издига и пада и да се люлее от една страна на друга.

Крис посочва още, че най-лошите пътувания обикновено са в близост до Адриатическото крайбрежие в страни, като Италия, Хърватия и Албания, главно в края на лятото до началото на зимата. Периодът от ноември до март пък е най-лошият от гледна точка на турбуленцията.

„От ноември до март има най-много бури. Всяко летище около Алпите по това време на годината може да бъде много бурно, тъй като теренът създава планински вълни“.

Ако летенето ви притеснява, Крис препоръчва да седнете възможно най-близо до предната част на самолета. „Поради центъра на тежестта, колкото по-назад седите в самолета, толкова повече „движение“ ще чувствате, подскачайки наоколо“.

Въпреки че турбуленцията може да е страшна дори за най-често летящите, явлението е напълно нормално и съвременните самолети са проектирани да издържат на високи нейни нива. Травмите, които най-често тя причинява, се случват, ако не сте закопчали предпазния си колан.

През май британец почина, когато полет на Сингапурските авиолинии попадна в тежка турбуленция, получавайки предполагаем инфаркт. Седем души също се оказаха в критично състояние, а десетки бяха ранени.

Съвсем наскоро 11 души бяха ранени, след като турбуленция удари полет на Lufthansa за Германия на 11 ноември, а няколко дни по-късно - на 14 ноември, самолет на Scandinavian Airlines, пътуващ за Маями, трябваше да направи обратен завой, след като претърпя сериозна турбуленция.