
Това дали даден кандидат за работа ще бъде нает от милиардера Марк Кюбан се свежда до две качества – култура и компетентност.
Това са “двете неща, които имат най-голямо значение,” заяви Кюбан по време на MasterClass курс, представен през миналия месец.
“Дали човек е достатъчно компетентен, за да си върши работа? И дали се вписва в културата на организацията? Ако се провали на едно от двете неща, ще имате проблеми,” посочва милиардерът.
Културата е по-важна от нешлифования талант, казва Кюбан.
По-голяма част от работната сила споделя това мнение - 56% от служителите определят силната култура на работното място за по-важна от заплащането, а над 75% от служителите казват, че биха взели предвид културата в една компания, преди да кандидатстват за работа там, показва проучване от 2019 г. на Glassdoor сред над 5 000 души в САЩ, Великобритания, Франция и Германия.
Младите милениали и представителите на поколението Z считат фирмената култура за особен приоритет, се посочва в доклада на Glassdoor.
Това означава, че наблюдението на Кюбан може да се окаже още по-вярно с времето, тъй като тези служители се издигат в йерархията на компаниите, в които работят.
Кюбан цени служителите, които изпълняват задачите както трябва и ефективно — това е частта с компетентността. Търсенето на идеалния служител, който да реши проблемите на компанията, без да се прецени добре дали се вписва във фирмената култура, е “вероятно най-голямата грешка, която съм виждал в моят портфейл от компании,” казва той.

За да намира служители, които отговарят на неговите изисквания, Кюбан казва, че задава конкретни въпроси по време на интервютата за работа, като:
- Посочете едно нещо, в което сте успели и едно, в което сте се провалили?
- Разкажете ми са случай, в който сте рискували в работата.
- Защо напуснахте предишната си работа?
- Коя е най-добрата фирмена култура, в която сте работили?
- Кой е най-добрият мениджър, за когото сте работили?
“Искам да накарам кандидата да говори за своя положителен или отрицателен опит, за да мога да разбера дали ще подхожда на компанията,” казва той.
За Кюбан подходящият кандидат не означава негово копие. Той търси служители и партньори, които “допълват” неговия набор от умения, но не се страхуват да говорят, когато не са съгласни с него.
“Мисля, че един от най-големите проблеми, които един предприемач или главен изпълнителен директор може да създаде, е да наема хора, които са като него,” казва Кюбан. “Няма нужда да наемате хора като вас. Вие вече имате себе си.”
“Аз нямам нужда от хора, които да ми казват ‚да‘,” допълва той. “Аз мога и сам да си казвам ‚да‘... Имам нужда от хора, които ще оспорят общоприетата мъдрост, ще ме предизвикват и когато мислят, че не съм прав, ще кажат ‘Мисля, че тук правиш грешка и причината е следната.’”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
03.07.2025Близо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
03.07.2025В първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
03.07.2025Този град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
03.07.2025ЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
03.07.2025По-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
03.07.2025Прочети още
Семерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgПетър Чолаков: Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред
darik.bgВеласкес обясни нервите си и заяви: Трябваше да вкараме 5-6 гола на Берое (ВИДЕО)
dsport.bgЛевски се напомпа за Европа с обрат над Берое и перфектна лятна серия
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg