Брутните записани премии, реализирани от застрахователите по общо застраховане към края на второто тримесечие на 2024 г., възлизат на 1.936 млрд. лв., в т.ч. 11.79 млн. лв. по прието пропорционално/непропорционално презастраховане. 

В сравнение с второто тримесечие на 2023 г., брутните записани премии, реализирани от застрахователите по общо застраховане, нарастват с 2.17%, сочат данни на Комисията за финансов надзор. 

Общата стойност на активите на застрахователите по общо застраховане с право на достъп до единния пазар на ЕС възлиза на 5.464 млрд. лв. в края на тримесечието, като спрямо година по-рано отчитат ръст от 6.51%. 

Стойността на инвестициите (различни от активи, държани за обвързани с индекс и с дялове в инвестиционен фонд договори) на застрахователите по общо застраховане към 30 юни възлиза на 3.144 млрд. лв., като нараства спрямо година по-рано с 2.01%. 

Към края на второто тримесечие на 2024 г. инвестициите (различни от активи, държани за обвързани с индекс и с дялове в инвестиционен фонд договори) заемат 57.55% от общата стойност на активите на застрахователите по общо застраховане. 

Кои са най-големите компании в сектора на общото застраховане? 

Справка на Darik Business Review сочи, че в края на полугодието у нас има пет компании, които държат по над 10% от пазара.  Лидерската позиция е за Лев Инс с 11.8%, следвана от ДаллБогг: Живот и здраве с 11.61% и Булстрад Виена Иншурънс Груп с 11.58%. 

В топ 5 са още Евроинс и ДЗИ-Общо застраховане, чийто пазарен дял възлиза на 11.57 и 10.16%. Общо петте най-големи компании в сектора държат 56.7% от пазара. 

Сред големите застрахователи по общо застраховане са още Армеец, Дженерали застраховане, Алианц България, Бул Инс и ОЗК-Застраховане. Всички те държат съвкупните 88.9% от пазара.