
Рени Миткова е управител на водещата компания за управление на вземания у нас „ЕОС Матрикс”, част от немската EOS Group. Председател е на Асоциацията за управление на вземания. Има магистърска степен по международен туризъм от УНСС и Executive MBA от Cotrugli Business School, Загреб. През 2010 г. печели приза „Млад мениджър” на фондация „Еврика”, а през 2009 и 2021 г. е сред 10-те финалисти в конкурса „Мениджър на годината”. Ранното обучение за финансова грамотност е кауза, с която е лично и професионално ангажирана от много години и участва в редица инициативи и пилотни програми. В блога си на www.renymitkova.com публикува статии от опита си като мениджър, финансов експерт и майка на три деца.
Съвместно с Рени Миткова и ЕОС Матрикс, Darik Business Review стартира обучителна поредица, посветена на финансовата грамотност. Представяме ви поредния материал от нея:
Коледа наближава, а с нея и идеята, че „сега е моментът да се отпуснем и да не мислим за цената“. Звучи изкушаващо, нали? Но колко от нас са се събуждали след празниците с финансов „махмурлук“?
Аз поне няколко пъти. Както ме научи добър приятел обаче, тайната е в умелото планиране. И да, можем да планираме дори нашето „отпускане“. Ето как да изживеем вълшебството на Коледа без финансови изненади.
1. Направете коледен бюджет
- Включете всички разходи, като подаръци, украса, храна за празничната трапеза и събития, като новогодишната нощ или ски ваканция.
- Започнете рано: аз планирам още през ноември, за да мога да се възползвам от намаленията по време на Черен петък, които важат включително и за ваканции. В идеалния случай, както с бюджета за учениците, е добре да сме започнали да заделяме средства още през предходните месеци. Коледните бонуси винаги са една добра финансова възглавница, когато ги има, но е чудесно да не разчитаме само на тях.
- Съобразете с общия семеен бюджет: уверете се, че коледният бюджет е в хармония с обичайния ви семеен бюджет. Това включва възможността да покриете основни разходи като жилище и храна.
- Бъдете реалисти: познаването на вашите финансови ограничения е ключово. Независимо дали планирате скромна или пищна Коледа, важно е да сте наясно с вашите възможности.

2. Помислете за икономични и смислени подаръци
Подаръците далеч не са най-голямото перо от коледния бюджет, но са често „препъни камъкът“ да спазваме определени разумни финансови граници. Ето няколко идеи как да избегнете този капан:
- Фокусирайте се върху подаръци, които имат лично значение, а не просто висока цена. Ето и няколко идеи за такива: ръчно написано писмо, фотоколаж или фотоалбум със снимки от семейно преживяване, гравирана дървена лъжица или кухненска престилка с името на мама.
- Включете децата в измислянето и изработването на подаръци: дядо и баба ще се чувстват много по-щастливи от ръчно нарисувана картина за подарък вместо от поредния вълнен шал или пуловер.
Най-добрата стратегия, която чух наскоро от мой познат, е, че цялото „разширено“ семейство се събира и решава какви подаръци ще си разменя тази година – ръкавички, шоколад или нещо друго символично.
Практично, а спестява време и пари, нали? Но ако във вашето семейство тази стратегия не е приложима, то ето как предлагам да се предпазите от импулсивните покупки.

3. Планиране и фокусиране чрез списъци
Ефективното планиране на Коледа изисква добра организация, а ключ към това е съставянето на списъци. Те помагат да се запази фокус и да се избегнат импулсивни харчове.
- Направете подробен списък с подаръци: запишете имената на всички, на които искате да подарите нещо, и конкретни идеи за подаръци, съобразени с техните интереси и вашите финансови възможности.
- Направете списък за празничните трапези – да, повече от една са обикновено! Планирайте менюто и направете списък на необходимите продукти, като уточните количествата и прегледате какво имате вече налично у дома. Това ще ви помогне да пазарувате ефективно и да избегнете излишни разходи.
- Използвайте електронни списъци: приложения или електронни таблици са удобни за съхранение и актуализиране на списъците ви и лесни за споделяне.
- Проверка на списъците: редовно преглеждайте и актуализирайте списъците си, за да се уверите, че сте в рамките на бюджета и не пропускате нещо важно.
Чрез внимателно планиране и фокус върху това, което наистина има значение, ще създадете незабравими празници, които не само ще останат в сърцата ви, но и ще предпазят вашите финанси от ненужен стрес.
И в края на това пътешествие из празничните харчове, нека си припомним, че магията на Коледа се крие не в отрупаната трапеза или скъпите подаръци. Най-ценните подаръци, които можем да дадем, а и получим, са нашето време, внимание и любов.
Нека тази Коледа бъде време за споделени радости, искрени усмивки и топли срещи. Пожелавам ви празници, изпълнени с уют, любов и безценни спомени и една здрава и финансово стабилна Нова година!
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg